США та РФ зіштовхнулись претензіями в Арктиці

Ще з часів холодної війни предметом для занепокоєння Вашингтона була загроза ядерних ударів через Північний полюс.

У США поставили під сумнів територіальну приналежність Росії острова Врангеля в Північному Льодовитому океані між Східно-Сибірським і Чукотським морями. Про це написало видання The Wall Street Journal.

«Острів, розташований у восьмигодинних поясах на схід від Москви і є домом для деяких із найбільших природних чудес Землі, належить США. Росія утримує територію США з 1924 року», — пишуть автори статті.

Справжньою причиною занепокоєння американських журналістів стала російська військова база на острові. На їхню думку, вона може створити загрозу суверенітету США.

Довідка: Острів Врангеля знаходиться у Північному Льодовитому океані між Східно-Сибірським та Чукотським морями. Розташована на острові нова військова база «Полярна зірка» організаційно відноситься до Східного військового округу. Восени 2014 року її особовий склад розпочав несення бойового чергування з ППО. Освоєння армією острова було ознаменовано гучним скандалом — у грудні 2015 року один із робітників убив білу ведмедицю, підкинувши їй вибуховий пакет. Середня річна температура –6,6 °C. Відстань до регіонального центру (Анадир) 700 км.

У відповідь у Держдумі РФ зажадали від США повернути продану 1867 року Аляску Росії. Таку заяву зробив депутат Федот Тумусов у відповідь на статтю у WSJ.

«Ми жодної п’яди землі нікому не повинні віддавати. А ось наша Аляска, хай вони повернуть. Я точно знаю, що Аляска – це російська земля», – сказав Тумусов.

Острів Врангеля, названий на ім’я німецького мореплавця Фердинанда Врангеля (1796-1870), який перебував на службі в Російській імперії, знаходиться на кордоні Західної та Східної півкуль і поділяється 180 меридіаном на дві майже рівні частини. Врангель шукав його під час експедиції на Колиму у 1823–1824 роках.

1849 року Британське адміралтейство ідентифікувало острів як Геральд за назвою судна HMS Herald, яке вів капітан Генрі Келлет. Однак у 1867 році американський китобій Томас Лонг , можливо, не знаючи про попереднє відкриття Келлетта, або неправильно визначивши острів, назвав його на честь Врангеля.

З 1881 року острів вважався власністю США, проте в 1916 був проголошений володіннями Російської імперії. На початку 1920-х років острів міг стати володіннями Канади, проте остаточно перейшов у власність СРСР 1924 року внаслідок збройного захоплення.

Поделиться в facebook
Facebook
Поделиться в twitter
Twitter
ЧИТАЙТЕ