Сі не потрібна росія, яка є молодшим партнером у будь-якому партнерстві з Китаєм

Метью Брайза, дипломат та ексрадник держсекретаря США, зазначив, що Китай не допоміг росії зі східно-західним транзитом та спрямував більшу частину своєї торгівлі до Центральної Азії та через неї. Про це він розповів в етері Еспресо.

«Із зустрічі в Узбекистані, яка відбулась кілька тижнів тому, стало зрозуміло, що ані Сі Цзіньпін, ані Моді не збираються надавати підтримку росії у її війні з Україною. Вони фактично чітко дали зрозуміти, що не схвалюють дії Росії. І якби Путін застосував ядерну зброю, ви б побачили конкретний спротив Китаю. До того ж між росією та Китаєм у Центральній Азії зростає напруга. Китай не втрутився та не допоміг росії зі східно-західним транзитом в рамках ініціативи «Один пояс — один шлях», а решта країн світу вирішили не використовувати транзит і маршрути через росію. Пекін не втручався і не порушував санкцій накладених на росію. Натомість Китай спрямовує більшу частину своєї торгівлі в Центральну Азію та через неї», — прокоментував дипломат.

Метью Брайза зазначив, що Сі Цзіньпін і справді порушив баланс у китайській політиці та консолідував владу, наблизившись до рівня Мао Цзедуна. Він також принизив свого попередника Ху Цзіньтао, випровадивши його з партійного з’їзду Китаю. Це була демонстрація великої політичної сили Сі Цзіньпіна.

«Сі не потрібна Росія, яка є молодшим партнером у будь-якому партнерстві з Китаєм. Незадовго до вторгнення РФ були розмови про партнерство без обмежень, але обмеження явно існують. Найбільш очевидним є те, що Китай не порушує накладених на росію санкцій», — зауважив Брайза.

Аналітик із нацбезпеки США Крейг Купер заявив, що якщо Китай найближчим часом рушить у бік Тайваню, широкомасштабний конфлікт неминучий. Але якщо Китай захопить територію на північ, він отримає доступ до нових ресурсів і навіть заслужить міжнародну повагу за те, що допоміг прибрати з поля фігуру російського диктатора. Таку думку висловив він у ЗМІ.

За його словами, багато століть Китай і росія не могли поділити свої кордони. І лише 2008 року офіційно домовилися. Однак, Китай може легко скасувати діючі угоди і вимагати, щоб рф повернула Владивосток, а також приблизно 23 000 квадратних миль колишньої китайської території, якою росія володіла з 1860 року.

Примітно, що Владивосток — військові та торгові ворота росії в Тихий океан, в Піднебесній досі називають старою китайською назвою міста Хайшеньвей, або «затока трепангу». У китайському суспільстві панує невдоволення угодами, що встановили північний кордон Китаю.

«Водночас, азійська росія має великі простори та багата на ресурси, здатні підживлювати підйом Китаю на десятиліття вперед. Зі зміною клімату похмурі східні землі можуть ще розквітнути, перетворившись на таку необхідну азійську житницю», — зазначає Крейг Купер.

Китаєзнавець Олексій Коваль в ефірі Еспресо висловив думку, що Китай буде використовувати РФ в її теперішніх умовах, а президент путін незадоволений допомогою КНР, оскільки він очікував більшої та активнішої підтримки.

«Китай допомагає Росії, але з зиском для себе. Якщо Росія продає зараз вугілля двічі дешевше, ніж воно коштує на світовому ринку — то чому б його не купувати. Для Китаю це нормальна практика — користуватися тими умовами, в які Росія сама себе загнала», — зазначив Коваль.

На його думку, Китай надалі матиме зиск з того, що Росія робить.

«Це не значить, що він допомогає їй, тобто Путін незадоволений тим, як Китай допомагає — він очікував більшої та активнішої підтримки. Така ситуація збережеться — Китай буде використовувати РФ в її теперішніх умовах», — підсумував Коваль.

Поделиться в facebook
Facebook
Поделиться в twitter
Twitter
ЧИТАЙТЕ