Що робить і що може зробити для оборони країни Товариство сприяння обороні України

Прес-конференція Товариства сприяння обороні України (екс-ДТСААФ) з ініціативи Київського прес-клубу пройшла в затишних стінах Національної спілки журналістів України показово камерно. Чудасія! Напередодні стався черговий викид дези проти незмінного голови ТСОУ Віктора Тімченка, і навала журналюг, спраглих до сенсацій, була очікуваною. Не склалося.

Дарма. Спокійна й аргументована розмова «за життя», що відбулася під клацання кількох фотокамер, багатьом таким скептикам вправила б мізки на місця. Принаймні, доморощеним невірам. Тутешній п’ятій колоні Москви правда не потрібна, у них – своя, від LIFE | NEWS…

Пан Тімченко нагадав, що із 26 березня 1991 року очолюване ним товариство є правонаступником не радянського ДТСААФ, а вже українського. З тих пір було всього. Із хорошого: у навчальних закладах товариства підготовлено понад півмільйона призовників з військово-технічних спеціальностей – водіїв автомобілів та іншої військової техніки, зв’язківців, снайперів, десантників тощо. Із поганого – у зв’язку з реформуванням ЗСУ держзамовлення на підготовку військових фахівців різко скоротилось, а з 2009 року припинилося зовсім.

Тим не менше училища ТСОУ щороку готують для потреб держави близько 220 тисяч спеціалістів із 35 робітничих професій. У них працюють близько 7 тисяч штатних працівників в усіх регіонах країни. Основу керівних кадрів товариства складають офіцери запасу, які мають за плечима значний досвід служби в Збройних Силах, органах МВС та інших військових формуваннях. Унаслідок загострення ситуації на сході України було створено управління військово-патріотичної роботи та сприяння територіальній обороні, яке очолив сотник Майдану Юрій Чижмар.

За власний кошт члени товариства запросили інструкторів з числа колишніх фахівців Збройних Сил, МВС та інших формувань, в тому числі іноземних. За це ТСОУ має подяки. Наразі навчання проходять на базі навчальних центрів товариства і на полігонах Широкий Лан, Десна. Підготовку пройшли вже понад 8 тисяч вояків. До НЦ відряджаються комплексні групи не тільки з інструкторами, а й фаховими психологами від ГО «Психологічна кризова служба». Генштаб навіть запропонував створити навчальний взвод для передової.

Великими тиражами надруковано «захалявний» «Кобзар», кишеньковий варіант Біблії, кілька спеціальних військових довідників, плакати, спецвипуск бюлетеня ЦК «Вісник ТСО України», сатиричну газету «Дер Хунта цайтунг», топографічні карти зони АТО в масштабі 1:50. Усі ці видання користуються підвищеним попитом передовсім в зоні бойових дій.

Популярність здобула і школа з підготовки операторів наземного керування безпілотними літальними апаратами – квадракоптером і монокрилом. За власні кошти товариство закуповує літальні апарати й обладнання, розробляє навчальні програми, надає приміщення й аеродроми. Підготовлено близько сотні спеціалістів для ЗСУ, Нацгвардії, добровольчих батальйонів та залізничних військ.

За 9 років 201 курсант освоїв літаки Як-52, ХАЗ-30; 118 курсантів – вертоліт Мі-2. Вітчизняний літак ХАЗ-30 виробництва Харківського авіаційного підприємства 2 останніх роки успішно виконує завдання початкового льотного навчання курсантів в Харківському аероклубі. Первинна підготовка курсантів в системі ТСОУ на поршневих літаках коштувала державі в 10 разів дешевше, ніж на реактивних літаках Л-39.

Національною гвардією України підписано Меморандум про ділову співпрацю, відпрацьовується Концепція створення та функціонування Резервної армії територіальної оборони України за участі ТСО України. Товариство потребує підтримки у налагодженні співпраці з Міністерством оборони України та Генеральним Штабом ЗСУ.

Фінансування всіх заходів по сприянню обороні України, підкреслив пан Тімченко, здійснюються виключно за власні кошти товариства. На військово-патріотичну роботу менше ніж за рік задіяно понад 5 мільйонів гривень, отриманих винятково від господарської діяльності товариства та благодійних внесків членів ТСОУ. Відчутно обтяжуючими для товариства є податки на майно (близько 5 тисяч об’єктів) та на землю.

Є і прямі збитки. В Донецькій та Луганській областях озброєними особами викрадено 194 одиниці навчальної автомобільної техніки, в навчальних закладах Криму і Севастополя залишилося 374 одиниці. Усього втрачено 568 навчальних автомобілів, серед яких 404 – із придбаних за власні кошти товариства. Вихід із ситуації, що склалася, керівництво ТСОУ бачить у тому, щоб таки придбати принаймні п’ять легкомоторних, надзвичайно економічних літаків ХАЗ-30 у харківського авіаційного заводу, що стало б ще й підтримкою вітчизняного виробника.

Голова ТСОУ нагадав, що екс-ДТСААФ і створювався як резерв війська на випадок скрути, тож нині допомога ТСОУ може бути біль ніж доречною. Без законодавчої підтримки це проблематично, тому зареєстрований сьогодні у парламенті проект закону про ТСОУ – у разі його схвалення – буде міцним тилом. Приємно, додав пан Тімченко, що нардепи А. Парубій, А. Левус, М. Величкович, С. Євтушок, Ю. Мамчур, С. Висоцький і решта авторського колективу усвідомлюють свою історичну місію у зміцненні обороноздатності країни. Залишається сподіватися, що це двічі заболить іще принаймні 215-тьом народним обранцям.

Часу втрачено немало. Цю гірку тезу очільник ТСОУ вимовить іще не раз, але й запевнив, що для справжніх патріотів часу ніколи не забагато.

Керівник управління військово-патріотичної роботи та сприяння територіальній обороні ТСОУ Юрій ЧИЖМАР емоційно повідав про зроблене протягом року, відколи він – при виконанні обов’язків. Нагадав про «плюси» екс-ДТСААФ, справами його правонаступника похвалився. Уся друкована продукція – а пан Юрій приніс і показав її усім бажаючим та ще й роздарував, – іде і на фронт, тішачись там заслуженою популярністю. Передовсім як рупор правди в піку російським фейкам. Крім видань, які вже згадував головний ТСОУсівець, «комісар» Чижмар показав пам’ятку бійцю «Психологічна самодопомога в зоні бойових дій», а ще – раритетні передруки «Тактики антитерору» та «Мистецтва снайпера». Нечуваним успіхом користуються не лише названі бестселери, але й звичайні плакати з будовою стрілецької зброї. На щастя, зазначив колишній сотник Майдану, в зоні АТО стріляють не весь час, тож прислані ТСОУ посібники доречні й життєво корисні саме на передовій.

Директор Інституту аналізу й прогнозування Юрій ЛІСНИЧИЙ, коментуючи сказане, зауважив, що часто робота з патріотичного виховання перебуває в тіні навмисно, оскільки далеко не про все варто сповіщати, адже «ворог не дрімає».

У форматі телемосту до розмови долучилися рівненські активісти ТСОУ. Керівник тамтешнього авіаційно-спортивного клубу Василь ДОВБЕНЮК розповів про сьогоднішні альтернативи колишнім «Зірницям» і іже, поремствувавши, що фінпоміч від держави у державній справі патріотичного виховання була б зовсім не зайвою. «Спорт відданий на відкуп самим спортсменам», – визнав активіст, тож і цифри «охоплених» увагою товариства менші. Але перспективи йому все ж бачаться світлими – молодь, як і раніше, цікавлять технічні види спорту.

Харківські ентузіасти Сергій ФІЛАТОВ та Олег ШАПОВАЛОВ — мов на підтвердження слів рівненського колеги – у своїх телевключеннях навели численні факти спортивних досягнень. Війна війною, а життя триває – з таким слоганом харків’яни здобувають світові першості. І майданчики ТСОУ стають чемпіонам у нагоді передовсім. Досить сказати, що якби не підтримка товариства, животів би не лише український парашутний спорт, але й інші види – той-таки вертолітний, приміром. А так вперше за роки української незалежності нами були здобуті найвищі нагороди – попри всі технічні й побутові негаразди. О. Шаповалов особливо підкреслив, що занепад державної підтримки був серйозною помилкою, бо спонсорами всіх дір не закрити. Але з уст харків’ян все одно чулися горді цифри здобутків українців на світовому рівні. Тамтешні спортсмени самокритично хвалили ТСОУ за небайдужість до намагань земляків бути всюди і завше першими. «Ми – не обуза», – визнавали спортивні менеджери Слобожанщини.

Віктор Тімченко додав, що парашутний спорт у різні часи виконував цілком прикладні функції, і самовідданість харків’ян на тлі нульової державної підтримки заслуговує лише похвали. У виграші імідж держави України. Патріотичні настрої, певен голова ТСОУ, панують і в решті регіональних відділень. На його переконання, ніхто з колег не вважає ТСОУ бізнес-майданчиком чи місцем для заробляння коштів, скоріш навпаки.

Андрій ЛИННИЧЕНКО з Полтави зосередився головно на водолазному напрямі, підкресливши, що його колеги здобутки мають переважно на чужих полігонах. Скромність тренера збірної України з підводного спорту не применшила заслуг земляків – в акватлоні (так називають боротьбу в ластах) українцям традиційно мало рівних. Із 2013 року, зазначив пан Линниченко, помітна конкретика у співпраці зі спецслужбами України. Так полтавці реально протистоять тероризму. Цю зовні абстрактну фразу підтверджують факти: серед полтавських призерів є й нагороджені посмертно. Пан Андрій коротко зупинився на перспективності розвитку саме водолазного напряму оборони, його розвідувально-диверсійного вектору. Оскільки існує загроза безпеці країни з моря, є необхідність і в такому різновиді вишколу, певен він.

Репліка колеги з Полтави не збентежила пана Тімченка. Він нагадав про справжнього ентузіаста – директора Палацу підводного спорту ТСОУ Віктора Адамського, де вже готують водолазів різних рівнів. «Приєднуйтесь!», – запросив щиро й зізнався, що місяць тому підводники колеги вибороли всі золоті нагороди з усіх видів. Відновлення колишньої слави можливе, але, на думку В. Тімченка, «за певних умов».

Андрій Линниченко вирішив не просто обмінюватися фразами ввічливості. Запропонував звернути увагу на потенційні можливості полтавських Кременчука і Градизька – аби створити там спеццентр із підготовки фахівців згаданого ним оборонного напряму. Апелювання напряму до Києва пояснив просто: між облдержадміністрацією й тамтешнім відділенням ТСОУ взаємодії немає, тож водолазів «харчують» приватні спонсори.

Можливо, саме після цього пан Тімченко звернув особливу увагу на готовність продовжувати інформаційну співпрацю з медіа за почином Київського прес-клубу. Почувши слова підтримки з уст голови правління КПК Юрія Пересунька та директора ІАП Юрія Лісничого, він запевнив: «Ми відкриті для суспільства і зацікавлені у правдивій інформації про наше товариство». Пан Пересунько віддав належне успіхам ТСОУ на тлі відсутнього фінансування державою, але не надав товариству «індульгенції від критики»: «Ми готові до діалогу, але виключно у форматі «факти проти фактів».

Хтось із преси нагадав про «совкові» дитячо-спортивні ігри, поцікавившись, чи «полювання на лисиць», дельтапланеризм, судномоделювання, гуртки юних радистів тощо залишилися в минулому. Акцент на дітлашні пану Тімченкові явно сподобався. Сказав, що стартували шкільні програми саме за цими «древніми» напрямами, але системи ще немає. ТСОУ «обридає» з цих питань Міносвіти з 2011 року, однак толку мало. Почали ренесанс власноруч – зі шкіл, ПТУ, вишів. Реакція і результати різні, як завше, – часто все залежить не від грошей (яких усюди катма), а від людських якостей керівників. «Колись директорів помагати спортсменам «стимулювала» КПРС, але ж не падати задля дітей в ноги пану Симоненкові…», – пожурився. А ще помріяв про відновлення інституту початкової військової підготовки через залучення спеців, яких, на жаль, за останній час побільшало – після дембеля з АТО передовсім. Герої підуть школити патріотів навіть за символічні гроші.

Журналіст із «Молоді України» перепитав, чи він не пропустив тему стрілецьких клубів. І почув оптимістичне: «У вашій Одесі і нині діє один із найкращих стрілецьких клубів». При цьому пан Тімченко визнав помилковим перехід на електронні «полювання» коштом стрільби з пневматичної зброї. Попрохав пресу помогти відновлювати спортивну пневматику, бо, зізнався: навіть у столиці це дається важко.

Вкотре закликавши медіа бути чесними, сказав, що запрошував своїх медіа-опонентів прийти вже сьогодні і при всіх задати «слизькі» питання. Замість паплюжити його дітище через Інтернет. «Не прийшли. Дарма. Я готовий надати всі документи на підтвердження прозорості нашої діяльності. Адже панове з фіскальної служби теж у нас бувають», – зазначив В. Тімченко.

Під завісу Юрій Пересунько вніс романтичну нотку. Запропонував стимулювати захисників України не ефемерним значком «Ворошиловський стрілок», а подякою мужньої Надії Савченко. «Не важливо, скільки ще триватиме війна. Головне, що й далі є народ, і патріотів України більшатиме», – прогнозував голова правління КПК. Запропонував сьогоднішню важливу розмову продовжити, запросивши всіх інтересантів – із Міноборони, Міносвіти, парламенту, громаду.

Думка сподобалася, розходилися замріяними.

І.ВАЛИЧ Світлини автора

тимченко

чижмар

безпілотникиНАфото

довбенюк

кворум_2

кворум

лісничий

пересунько

 РЕКЛАМАЗагрузка…


«загрузка…

ОСТАННІ НОВИНИОсобняки чиновников на Трухановом острове в Киеве могут снести через суд. ФОТО

Прокуратура столицы подала иск об отмене разрешения Киевсовета на аренду земли на Трухановом острове, где стоят vip-особняки чиновников. Об этом говорится в сообщении пресс-службы столичной прокуратуры. ЧИТАЙТЕ:…


Врачи из США и Канады предлагают лечить COVID-19 при помощи лучевой терапии

Использование радиации в низких дозах позволит избежать неблагоприятных токсикологических эффектов, обычно сопровождающих такое лечение. По мнению экспертов, применении лучевой терапии потенциально может уменьшить смертность от…


Разумков заявил о «досадной ошибке»

Глава Верховной Рады Дмитрий Разумков заявил, что купил дом четыре года назад, а информацию о переезде в новый дом назвал «досадной ошибкой» журналистов. Об этом…


В Харькове назревает новый бунт

В пятницу 14 августа харьковчан в очередной раз зовут поддержать белорусов Митинг пройдет не на площади Свободы, как обычно, а возле памятника Тарасу Шевченко на…


Оппозиция Беларуси выставила Лукашенко ультиматум и включила счетчик. Порошенко и Яценюк дали советы

В ночь на 14 августа глава избирательного штаба Виктора Бабарико Мария Колесникова озвучила новые требования белорусской оппозиции к действующей власти. Единственная оставшаяся в Минске соратница Светланы…

Путін розпочав «крок 2» щодо Донбасу

Остання риторика української сторони в Тристоронній контактній групі, перемир’я на Донбасі, заяви, що лунають з обох боків, — усе це може свідчити про те, що…


Be the first to comment on "Що робить і що може зробити для оборони країни Товариство сприяння обороні України"

Leave a comment