«Гібридна війна» проти України як виклик системі міжнародного права

Революція Гідності в Україні виявила одну з найбільших загроз світовій безпеці з часів атаки на Всесвітній торговий центр у Нью-Йорку 11 вересня 2001 року. За масштабами її можна співставити із загрозою Третього Рейху. Мова йде про геополітичну агресію Росії щодо України. «Гібридна війна» проти суверенної європейської держави порушує в першу чергу систему Європейського права, яка є основою основ світової співпраці, роботи ПАРЄ й ООН.

Для розуміння всієї глибини загрози необхідно звернутися до історії Європейського права. Період Середньовіччя для Європи був повним хаосом, бо одночасно існувало декілька рівнів дипломатичних стосунків, не існувало ніяких одностайностей, і, наприклад, династична чвара Едуарда Третього та Філіпа Четвертого призвела до Столітньої війни. Але воювали не нації чи країни в сучасному їх розумінні, а різноманітні феодальні об’єднання, васальні підданці, найманці. Вперше саме в цій війні з’явилося розуміння регулярної державної армії, сформувалися певні принципи державності. Війна за незалежність Сполучених Штатів Америки та її Декларація Незалежності стали показником надскладних процесів, що перед тим тривали в Європі понад двісті років. Основа цих процесів полягає в уніфікації суб’єктів міжнародного права. На період 16-18 століть Європа була практично всім відомим цивілізованим світом, а тому європейське право автоматично стало міжнародним.

Тільки Вестфальський мирний договір, як результат 30-річної війни, що коштувала Європі семи мільйонів населення, уніфікував суб’єктів міжнародного права, встановив межі та обов’язки останнього. Зокрема – є нації та держави, їхніми представниками є суверени (королі, президенти, прем’єр-міністри), держави не втручаються у внутрішні справи один одного, як тільки не у випадку порушення миру, суверени і їхні нації мають бути однієї релігії. Це все призвело до розуміння, що є держави, вони є суб’єктами міжнародної політики, а правила їхнього спілкування та поведінки визначаються міжнародним правом як наслідком мирних договорів. Йшов час, Європа пережила ще не один конфлікт, уклався ще не один мирний договір, міжнародне право не одноразово вдосконалювалось.

Та відбулась Друга Світова Війна, яка поламала звичний еволюційний хід міжнародного права. Її переможці, в ході Ялтинської конференції не підписали новий мир, визначивши нове міжнародне право, а просто поділили території переможеної сторони між двома основними світовими центрами впливу. Знадобилось ще півстоліття для того, щоб СРСР розвалився. Світ вирішив, що віднині буде жити за правилами і принципами міжнародного співробітництва. А воно більшою мірою і було Європейським правом, просто змінились масштаби.

Сьогодні світове право базується все на тій же думці, що є суверенні держави, в їхні внутрішні справи ніхто не втручається, між собою вони контактують і співпрацюють за заздалегідь визначними нормами, що є непорушними. Якщо ж вони порушуються, всі учасники вдаються до запобіжників – санкцій чи торгово-політичної ізоляції. В гіршому випадку – до військового втручання.

Революція Гідності 2014 року показала, що Україна є суверенною європейською державою (на відміну від Білорусії, яку до сих пір вважають суверенною пострадянською державою, ніби натякаючи, що вона не є самостійною), яка самостійно визначається на арені міжнародної політики і визначає внутрішній державний устрій. Ця подія висунула Україну на передній план європейських та світових реформ, перетворивши країну на майданчик для запровадження найкращих світових практик. Та в ході Революції Гідності виявилось, що система світового права перестала працювати у звичному для неї режимі.

Російська Федерація, як суб’єкт міжнародного права, порушила суверенітет і цілісність України, захопивши Крим. Окрім того, завдяки заздалегідь підготовленим терористичним організаціям найбільша пострадянська країна розпочала «гібридну війну» проти України, захопивши декілька прикордонних районів Донецької та Луганської областей. Все це доповнюється широкомасштабною комунікаційною дезінформацією країн ЄС та США з метою видати все за внутрішній національний конфлікт України. Окрім того, на будь-які спроби європейських та американських фахівців розібратися в ситуації чиниться супротив.

Вже однією окупацією Криму Російська Федерація показала, що не є учасником міжнародного права. Вона дотримується правил тільки тоді, коли для неї це вигідно. Економічні санкції Європи та США на сьогодні не ведуть до очікуваного результату, бо Росія не може повернути Крим Україні через «ЕГО» власних керівників. Відповідним наслідком подібних подій 1939 року стала Друга Світова війна, коли за військовий напад на Польщу фашистській Германії була оголошена війна Англією та Францією й усіма їхніми союзниками. Та світове співтовариство не хоче військовим способом вирішувати проблему російської агресії проти України через усім зрозумілі страхи. Певною мірою це ще й обумовлюється відсутністю розуміння ситуації серед мешканців Західних країн.

Сьогодні вирішальну роль у цьому конфлікті і в розвитку європейського права грає Україна. Вже понад 50 років цивілізований світ не знає, як реагувати на постійні порушення міжнародних домовленостей збоку одних і тих же суб’єктів. Тому Україна першочергово переймається не тільки внутрішньодержавними реформами, але й турбується про зміну загальносвітових систем безпеки. З одного боку, Україна може поступитися національними інтересами, порушивши тим самим Європейську систему права. Відбудеться це в наслідок того, що суверенітет та незалежність країн перестане бути загальною справою всіх учасників права, а стане особистою справою кожної країни. Розпочнеться період конфліктів всіх проти всіх. З іншого боку, наша держава здатна відстояти власні інтереси і, озброївшись підтримкою світових лідерів, запровадити нові механізми міжнародного права. Полягатимуть вони в уніфікації ефективних механізмів відновлення справедливості у разі міждержавних правопорушень.

Системі міжнародного права був кинутий виклик, що полягає у безкарності окремих суб’єктів міжнародної політики перед світовим співтовариством за порушення основної норми загального права – недоторканності кордонів суверенних країн. Україна, як постраждала сторона, яка знаходиться на етапі суттєвих політико-економічних реформ, опинилася на передовиці змін у міжнародній системі права. Саме від неї сьогодні залежить модернізація чи деградація цього інституту.

Юлія Чала

 РЕКЛАМА



Загрузка…


«загрузка…

ОСТАННІ НОВИНИ

Как сытно ужинать и не полнеть

Легко усваиваемый белок в сочетании с овощами является основой идеального ужина, уверен доцент кафедры диетологии и нутрициологии РНИМУ им. Н.И. Пирогова Альфред Богданов. По его…


Три варианта Кремля для Беларуси

Лукашенко, оправдавший зверства силовиков в отношении протестующих, уже не сможет удержать стабильность в своей стране, а значит, Москва получает под боком пороховую бочку. Такое мнение…





Зеленский рассказал Лукашенко все, что он о нем думает

Решение Беларуси отдать «вагнеровцев» России неприемлемо в дружественных межгосударственных отношениях. Такое заявление президента Украины Владимира Зеленского опубликовали на его официальном Телеграмм-канале. ЧИТАЙТЕ: Нацбанк снова ударил…



Глава Белорусской церкви извинился за поздравление Лукашенко с победой после просмотра видео задержаний

Предстоятель Белорусского экзархата Московского патриархата митрополит Павел извинился за то, что поздравил Александра Лукашенко с победой на президентских выборах в Беларуси.Об этом пресс-секретарь церкви протоиерей…




Особняки чиновников на Трухановом острове в Киеве могут снести через суд. ФОТО

Прокуратура столицы подала иск об отмене разрешения Киевсовета на аренду земли на Трухановом острове, где стоят vip-особняки чиновников. Об этом говорится в сообщении пресс-службы столичной прокуратуры. ЧИТАЙТЕ:…






Be the first to comment on "«Гібридна війна» проти України як виклик системі міжнародного права"

Leave a comment