Українські ліси обдеруть до нитки, а потім продадуть

Президент підписав закон про стимулювання діяльності фермерських господарств, який безпосередньо стосується лісогосподарської галузі. «Фермерський» закон запроваджує подвійне оподаткування державних лісових господарств, що унеможливлює нормальну роботу лісгоспів,  пише УКРОП із посиланням на Ресурс.

На думку експертів галузі, подібну поправку навмисно «просунули» в нейтральний закон про фермерів, аби підставу не виявили ані депутати, ані президент. Головною метою цієї оборудки є погіршення фінансового стану державних лісових господарств, подальше банкрутство та продаж за копійки

Останні роки держава проводить надзвичайно дивну політику щодо лісової галузі, яку інакше, як саботажем назвати не можна. Спочатку «нагорі» понизили статус уповноваженого державного органу, підпорядкувавши його Міністерству аграрної політики. Потім лісову галузь позбавили фінансування, припинивши у 2015 році державну програму із захисту та відтворення лісів. Це поставило на межу вимирання лісові господарства Півдня та Сходу. Однак господарствам ресурсних областей вдавалося виживати й навіть підтримувати східних та південних колег.

Основним заробітком державних лісових підприємств є експорт деревини за кордон. Вирубки та експорт контролює як держава, так і спеціалізовані міжнародні організації. Здебільшого деревина лісгоспів потрапляє на експорт після санітарних вирубок, які мають попередити наслідки масового всихання лісу.

ЧИТАЙТЕ: Путин пригрозил Украине из-за возможной отмены поездов между странами

фото Голос Карпат
Однак держава не оцінила зусиль лісгоспів, які виживають самотужки та ще й самостійно відновлюють ліси, і вирішила обмежити, а потім і скасувати експорт деревини. Водночас, влада не запропонувала альтернативних варіантів, куди збувати цю деревину. Адже внутрішній ринок не може переробити таку кількість сировини,через що накопичується на складах. Остаточно добити галузь міг закон Верховної Ради, який забороняє експорт дров. Наразі президент наклав на нього вето, інакше це б призвело до повної зупинки лісових підприємств і обвалу цін на деревину на внутрішньому ринку.

Хто підставив президента?

Зрозумівши, що довести до банкрутства лісові підприємства у такий спосіб не вийде, вороги держлісгоспів зайшли з іншого боку. А саме внесли до скромного законопроекту про підтримку сімейних фермерів поправку, яка ставить під питання подальше існування державної лісової галузі. На даний час лісові господарства платять ренту в розмірі 900 млн грн. на рік. З них 50% йде до державного бюджету, а 50% до місцевого. Складником цих виплат був і земельний податок.
При загальному обсязі реалізації на майже 14 млрд грн. за 2017 рік, загальна сума податків підприємств лісового господарства становила близько 4 млрд грн. Додатковий земельний податок додасть до цієї чималої суми від 3 до 10 млрд гривень, залежно від рішення місцевих громад. Загалом сума податків зросте вдвічі.

Це матиме наступні наслідки:

1. Подорожчання 1,5-2 рази деревини
2. Через високу вартість деревини більшість підприємств деревообробної промисловості буде зупинена, а тому припинять роботу й лісогосподарські підприємства.
3. Ризики збільшення інтенсивності рубок, що може негативно вплинути на підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біорізноманіття в лісах.
4. Значне збільшення вартості утримання мисливських господарств.

«Не важко спрогнозувати, що через таку високу вартість деревини більшість підприємств деревообробної промисловості просто зупиниться, а отже, припинять роботу й постачальники сировини — лісогосподарські підприємства. Тисячі людей відтак можуть втратити роботу й засоби для існування, зросте соціальна напруга в суспільстві. Зрештою, втратять замість того, щоб отримати більше від подвійного оподаткування, і місцеві бюджети», – зазначив голова бюджетної комісії Житомирської облради, керівник ДП «Малинське лісове господарство» Олег Дзюбенко в інтерв’ю малинській газеті «Соборна площа».

фото ДП “Малинський лісгосп”

Варто відзначити, що лісгоспи, реалізувавши деревину, майже нічого не залишають собі. Більша частина доходів йде на виплату заробітних плат лісівників (штат працівників сягає понад 48 тисяч людей), оплату податків, а також ведення господарської діяльності.

Лісгоспи не лише вирубують дерева, але й висаджують нові, причому винятково за власний кошт. За перше півріччя новий ліс утворено на 25 тисячах гектарів. В багатьох регіонах саме лісгоспи рятують місцеве населення від безробіття та злиднів. В глухих селах Полісся та Карпат лісогосподарства за власний кошт утримують транспортну та сільську інфраструктуру. Завдяки експортним коштам лісогосподарства Заходу та Півночі утримують ліси Півдня та Сходу, які загалом виконують лише рекреаційну функцію, захищаючи країну від перетворення на пустелю. В І півріччі поточного рокувони отримали фінансову допомогу на загальну суму 65,3 мільйонів гривень. Частину з цих грошей держава забирає у вигляді податків.

Херсонські ліси / фото Ресурс

Таким чином, «протиснувши» поправку про новий податок, противники лісгоспів хотіли їх загнати у фінансову яму. До того ж, зробити це руками президента, який був би впевнений, що підписує позитивний закон про підтримку фермерів. Головною метою подібного закону є знищення лісгоспів фіскальним тягарем.

Ліси Волині. Сосни пошкоджені короїдом /фото Волинського ОУЛМГ

Якщо в країнах Європи лісові господарства отримують податкові пільги та бюджетне фінансування, то в Україні їх лише душать заборонами та податками. «Наразі «нагорі» лобіюють ідею передачі лісів у приватну концесію, яка дасть можливість приватникам за кілька років вирубувати весь ліс, і зробити це цілком офіційно. Тому всіляко й намагаються нищити держлісгоспи…», – зазначив Олег Дзюбенко.

«Прихватизатори» завдають удару

Не дивно, що майже одночасно із тиском у ЗМІ у владних кабінетах з’являються ініціативи щодо створення приватних концесій чи об’єднання всіх державних лісових господарств у єдину компанію. Це дозволить спростити приватизацію лісів, водночас робити це під гаслом боротьби із незаконною вирубкою та контрабандою лісу. За іронією долі, з незаконними вирубками воюють ті, хто сам їх і організував.

В той час, коли лісгоспи намагаються протидіяти спробам розбазарювання народних ресурсів, проти них розпочалася брудна кампанія, яку швидко підхопили ЗМІ. В подальшому виявилося, що інформація «британської неурядової організації» Earthsight є фейком, але це дало привід прем’єр-міністру Володимиру Гройсману заявити про позапланові перевірки лісових господарств. У такий спосіб уряд «віддячив» лісгоспам за те, що вони в умовах фінансового голоду зберігають ліси від всихання, жука-короїда та пожеж, відновлюючи їх та висаджуючи нові дерева.

Якщо в уряді переможе думка щодо концесії та приватизації, то вже протягом кількох років український ліс буде порубаний вщент, а нашим нащадкам залишиться лише степ та пустеля. Тому захист державних лісогосподарств є справою не лише лісівників, але й кожного громадянина України.

 РЕКЛАМАЗагрузка…


«загрузка…

ОСТАННІ НОВИНИ

Первый ядерный взрыв в СССР: Почему правительство умалчивало о Кыштымской ядерной катастрофе. ФОТО

Чернобыльская авария в своё время широко обсуждалась в прессе. Тогда как о Кыштымской катастрофе, последствия которой сравнимы с полномасштабным ядерным взрывом, слышали относительно немногие. Трагедия…


Почему у Путина нет побед, но есть парады? ВИДЕО

Извините за непонятные неважный микрофон у ведущего. Сегодня смотрим Интервью: Радзиховский: Почему у Путин нет побед, но есть парады? ЧИТАЙТЕ: Полномасштабное вторжение Путина в Украину…Россия делает то, что Россия делает всегда, но теперь к ней присоединился Китай

Россия и Китай наводняют социальные сети контентом, нацеленным на продолжающиеся беспорядки и насилие в Соединенных Штатах, согласно анализу недавних постов в Twitter, проведенным изданием Politico….
«Боятся нас. Правильно делают», — Цимбалюк прокомментировал экстренный указ Путина

Российские пропагандисты отреагировали на подписание российским президентом Владимиром Путиным указа, который определил параметры и право на применение ядерного оружия Москвой. В документе прописаны условия, при…«Третья мировая война точно будет, и уже очень скоро»: Климкин выступил с тревожным заявлением

Первого июня во время эфира украинского телевизионного телеканала бывший глава внешнеполитического ведомства Украины Павел Климкин заявил, что вскоре мир ожидает Третья мировая война. Согласно словам…Зеленский анонсировал появление нового вице-премьера Украины

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что в Кабинете министров Украины появится вице-премьер по оборонно-промышленному комплексу и промышленной политике. Трансляцию вел телеканал NEWSONE. «На базе Совета национальной безопасности…


“Будем зеленых пизд*чить”: Переписка нардепа Геруса попала в объективы журналистов

Журналисты зафиксировали переписку между нардепом от “Слуги народа” Андреем Герусом и его коллегой по фракции Андреем Жупаниным. Видео общения удалось заснять и передать TK Media журналисту…


«Кто его уволит, он же памятник!»: В Раде высказались по отставке Авакова и решениях Офиса президента

Вчера, 2 июня, во время заседания Верховной Рады фракция «Голос» начала собирать голоса под постановлением о возможности рассмотреть вопрос увольнения Авакова с должности главы МВД,…


На Чечню обрушился страшный ураган. Кадыров обратился к народу. ВИДЕО стихии

​На российскую Чечню обрушился мощный ураган. Сильнейший ветер срывал крыши домов и электропровода, выкорчевывал деревья. Много пострадавших. Глава республики Рамзан Кадыров экстренно обратился к народу….