Торги за Україну: що хоче виграти Трамп

Скорочення фінансування України з боку USAID – не «зрада» і не «перемога», а нормальний етап в «дорослішанні» країни. А звільнитись від «засилля гранітоїдів та «американського обкому», до слова, хотіли багато українських політиків, пише УКРОП із посиланням на depo.ua.

 

Дональд Трамп виконав одну зі своїх передвиборних обіцянок. Себто не виконав іще, звичайно – але зробив спробу виконати. Мова йде про закладене в проектах на 2018 рік різке скорочення витрат американського бюджету на допомогу країнам, що розвиваються.

ЧИТАЙТЕ: «Еліта» «ДНР»: Журналісти показали, як розважаються бойовики в окупованому Донецьку. ВІДЕО

При тому йдеться не тільки про скорочення витрат – але й про зміну парадигми їх надання. Згідно з бюджетним документом Держдепартаменту, який зуміли отримати журналісти Foreign Policy, більшу частину навіть тих грошей, що залишаться, буде «перелито» з програми допомоги на розвиток у програму, яка тісно пов’язана з цілями національної безпеки.

Стосовно України, то обсяги допомоги на 2018 рік в попередньому плані бюджету були передбачені як $570 млн. Натомість, новий проект передбачає скорочення фінансування до $177 млн. Програми, анонсовані цього року – на кшталт «Трансформації фінансового сектору» із загальним бюджетом $28 млн, чи запущеної в кінці минулого року програми з підтримки децентралізації в Україні з бюджетом в $50 млн – скоріше за все, не постраждають.

Стосовно відгуку українських соцмереж на цю «масштабну зраду», логічним буде зазначити кілька моментів стосовно цього рішення американського президента та уряду.

Момент перший. Скорочення витрат на USAID – це не удар по Україні. Окрім нас, від скорочення можуть постраждати іще 76 різних країн. Хоча, безумовно, ми були одним із ключових отримувачів допомоги.

Момент другий полягає в тому, що скорочення в запланованих обсягах однозначно не буде – оскільки весь проект бюджету буде затверджуватися в Конгресі, де навіть республіканці не збираються його підтримувати його в сьогоднішньому вигляді. Тому пропоновані скорочення – це радше пропозиція адміністрації Трампа, з якої почнеться політичний торг, покликаний знайти компроміс мі бажанням президентської команди зекономити і бажанням представників законодавчої влади зберегти американський впливу у світі. При тому можна не сумніватись, що в ході цього торгу в України буде чимало адвокатів.

Момент третій полягає в тому, що ефективність допомоги по лінії USAID і без всіляких скорочень давно і небезпідставно піддавали сумніву не тільки в США – але і в Україні. Американській стороні закидали високі витрати на адміністрування проектів, негнучкість і любов до пустопорожніх звітів розміром з тритомний роман. Натомісь українській стороні закидали банальний брак бажання проводити реформи, на підтримку яких йшли гроші американських платників податків. Показовим прикладом є історія з чутками про розрив співпраці USAID з Національним агентством з питань запобігання корупції, який мало трапився в кінці березня. Член НАЗК Руслан Рябошапка припустив, що USAID припинив співпрацю з НАЗК через скандальні правки до декларування. Через два дні обидві сторони спростували повний розрив співпраці – але всім стало зрозуміло, що стосунки між українськими урядовими структурами і USAID далекі від ідеальних. І не можна виключати ймовірності того, що серйозні реформи в механізмі надання міжнародної допомоги, які зараз зріють у США, зроблять чи то USAID, чи то якусь гіпотетичну поки що організацію-наступницю ефективнішою.

А окрім всього, в останніх півтори року лаяти «гранітоїдів-реформаторів» стало чимось на зразок доброго тону серед помітної частини української політичної еліти. Щож, можливо, ця критика й мала під собою певні засади. І якщо Конгрес таки схвалить більшу частину запропонованих Трампом скорочень, ми всі матимемо практичну можливість перевірити це твердження.

 

 РЕКЛАМАЗагрузка…


«загрузка…

ОСТАННІ НОВИНИКитай опять всех обскакал

Массированная скупка нефти по бросовым ценам в апреле и мае переполнила до краев почти все хранилища нефти в Китае. На начало июля в стране практически…


Кремль усиливает подрывную деятельность в Германии

Федеральное ведомство по охране конституции, выполняющее в Германии в числе прочего функции контрразведки, фиксирует возросшую угрозу общественному строю ФРГ со стороны зарубежных государств. Именно в кризисные времена…Эпидемия коронавируса в Турции достигла своего пика

Число случаев заболевания COVID-19 в Турции достигло пика, заявил министр здравоохранения Турции Фахреттин Коджа в среду. Согласно данным Министерства здравоохранения республики, общее количество зарегистрированных случаев…Зеленскому наябедничали: Мэра будут менять

Во время запланированного визита президента Украины Владимира Зеленского в Черновцы у него состоялся занимательный разговор с руководителем Черновицкого областного центра политической партии «Слуга народа» Виталием…


Рада опомнилась и взялась за налоги на землю

Проект предлагает снизить минимальную сумму налогов на гектар. Финансовый комитет Верховной рады решил снизить размер будущего налога для малых фермеров. Соответствующее решение комитет принял в ходе заседания….


У Гордона рассказали о вторжении и секретных переговорах Путина и Лукашенко. ВИДЕО

Российско-белорусская делегация. Путин и Лукашенко переговариваются. Путин говорит: «Давай объединимся», Лукашенко отвечает, мол, у меня своя страна. Они встают уже прощаться, и тут Лукашенко берет…


Юмор для мужчин и женщин

Kниготорговец, проводящий исследование рынка, спросил женщину: «- Какая книга помогла вам больше всего в вашей жизни?» Женщина ответила: «- Чековая книжка моего мужа !!» ***…