Катастрофічні наслідки відсутності державної лісової політики

Саме у лісі частота пульсу людини зменшується на 15-20 ударів на хвилину, а подих стає рівнішим та спокійнішим —без лісу гармонійне життя людини неможливо, пише УКРОП із посиланням на Ресурс.

При цьому щорічно світ втрачає близько 100 млн дерев, і Україна вже сьогодні вважається однією з найменш лісистих країн Європи —лісами покрито 16% території, а повинно бути не менше 20%. Якщо коротко основна причина проблеми: відсутність державної лісової політики, в результаті чого ліс вирізають за наказом влади, а точніше окремих її представників.

Свідченням цього став прийнятий Радою корупційних законопроект №5495 «Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів і запобігання неналежному переміщенню необроблених лісоматеріалів». Голосування в залі парламенту — результат лобістської діяльності Радикальної партії Олега Ляшка з просування приватних олігархічних інтересів групи ЮрушеваКосюка.

ЧИТАЙТЕ: Колесо спровокувало масове ДТП в Києві. ФОТО

Екологічна ліга України стежила за розвитком подій навіть після того, як президент Петро Порошенко наклав вето на законопроект. І проаналізували дії органів урядовців (прихованих лобістів олігархів), а також висвітлили негативні політичні, економічні та соціальні наслідки, до яких вони призвели.

Суть проблеми 

1.1. Близько трьох років (з 1 листопада 2015 року) в Україні введено мораторій на експорт необробленої деревини. Це призвело до зниження експорту лісоматеріалів, а в результаті зменшення рентабельності лісового господарства, інвестиційної привабливості галузі, зростання соціальної напруги серед її працівників.

1.2. Мораторій вигідний олігархічним групам, наприклад, Юрушеву-Косюку, так як дозволяє їм купувати сировину для своїх підприємств практично за собівартістю, необгрунтовано привласнюючи собі прибуток із-за різниці цін. А це як мінімум 200 гривень з кожного кубічного метра (різниця між ціною внутрішнього та зовнішнього ринку).

1.3. Для законодавчого закріплення переваг олігархічної групи на ринку, за участю «Радикальної партії Олега Ляшка» був пролобійований законопроект №5495 «Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів і запобігання неналежному переміщенню необроблених лісоматеріалів».

1.4. Ухвалення законопроекту спричинило появу матеріалів з даної тематики в європейських  та українських виданнях. У спробі спростувати очевидні факти, викладені в зазначених публікаціях, олігархічна група проспонсорувала розробку альтернативного матеріалу, який представила організація «Earthsight».

1.5. Через широкий резонанс, іміджеві втрати діючої виконавчої і законодавчої влади України, ймовірність корупційних підозр представників політикуму, Президент України Петро Порошенко, 23 липня 2018 року, проявивши політичну волю, наклав вето на даний законопроект.

1.6. Втративши законні підстави для досягнення своїх особистих цілей, олігархічні групи почали використовувати свої лобістські можливості в органах виконавчої влади.

1.7. Державна компанія «Укрзалізниця» прийняла Розпорядження №ЦЦО  №144, згідно з яким заборонила експортні перевезення вантажів з кодом «4401» («паливна деревина») і встановила  стягнення на зворотний рух вагонів і списання пені. Державна податкова служба прийняла рішення про проведення спільної перевірки діяльності підприємств Державного лісового агентства України, а саме використання  Автоматичної системи аналізу та управління ризиками (АСАУР). Така перевірка фактично привела до припинення їх діяльності, як мінімум, на два тижні.

Наслідки прийнятих рішень

Економічні наслідки

1. Згідно з розрахунками, прямі фінансові втрати виробників склали 15 млн грн. Розпорядження Укрзалізниці ЦЦЩ №144 щодо заборони експорту перевезень вантажів за кодом 4401 створило проблеми з реалізацією дров для постійних лісокористувачів та повністю паралізувало роботу приватних суб’єктів господарської діяльності, що займаються виробництвом та реалізацією на експорт тріски та пілет.

Зазначені обставини призвели до накопичення залишків дров’яної деревини на складах лісгоспів. За інформацією на складах знаходиться близько 750 тис. м3 деревини, в тому числі 350 тис. м3 дров паливних. До запровадження обмежень на складах лісгоспів знаходилось близько 500 тис. м3, з яких 250 тис дров.

Крім того, експортери були змушені переадресувати свої вагони (знову оплативши зворотній рух вагонів)  на внутрішній ринок та продати дрова по значно меншим цінам. За попередніми даними за рахунок різниці в цінах  постачальники втратили 5 млн. грн  та на переадресацію вагонів витратили близько 10 млн. грн.

Середня реалізаційна ціна дров’яної деревини для технологічних потреб, що склалась на спеціалізованих аукціонах – 450 грн/без ПДВ на умовах франко-нижній склад.

Середня реалізаційна ціна дров паливних на внутрішньому ринку – 350 грн/без ПДВ на умовах франко-нижній склад.

Середня реалізаційна ціна дров паливних на експорт – 560 грн/без ПДВ на умовах франко-нижній склад.

Таким чином різниця в ціні між дровами, що постачаються на експорт та техсировиною, що реалізується плитним підприємствам становить близько 210 грн. Тільки за рахунок різниці в цінах держлісгоспи можуть щорічно недоотримати близько 100 млн  грн. надходжень від реалізації деревини.

2. Дії Державної фіскальної служби призвели до припинення діяльності 750 підприємств лісового господарства на період до двох тижнів. Прямі втрати зазначених підприємств за цей час склали, за оцінкою УЕЛ, від 8 до 10 млн грн.

Соціальні наслідки

1. Дії органів виконавчої влади фактично заохочують поширення контрабанди лісу і незаконні вирубки, через те, що позбавляють підприємств можливостей нормального функціонування і своєчасної виплати заробітної плати.

2. Рішення державних органів викликали зростання емоційної напруги серед працівників підприємств, їх невдоволення діями влади. Це загрожує неприємниминаслідками для самої ж влади, особливо в передвиборний період.

3. «Лісова проблема» свідчить про наявність системних недоліків в державному управлінні, відсутності ефективної інституційної системи самоконтролю і корекції публічного адміністрування. Володимир Гройсман, як прем’єр-міністр, вже давно повинен був поставити запитання податківцям і митникам питання: «На яких підставах видаються митні декларації і який рівень дотримання законодавства про митне оформлення угод з експорту лісу?». Однак, він не ставив це запитання. Чому? Тому, що це потрібно йому для власного політичного піару, а не для вирішення проблеми, як такої, і тим більше, не для боротьби з корупцією.

4. Нещодавні дії Укрзалізниці і Державної податкової служби привели до іміджевих та соціально-економічних втрат, як всієї країни, так і прем’єр-міністра та керівників відомств. Навряд чи знайдеться багато західних бізнесменів, які готові інвестувати в країну, в якій панує хаос і правова невизначеність, а дії уряду і глави держави суперечать одне одному. До того ж, у нашій країніне виконуються  укладені договори, дотримання яких є справою честі справжнього бізнесмена і держави.

Політичні наслідки

Політичним наслідком стало відкрите визнання факту протистояння між прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом та Президентом Петром Порошенко.Володимир Гройсман також використав «лісову проблему» у власних інтересах для політичного піару. Прийняті ним рішення грунтувалися на необ’єктивних даних, які він отримав з нелегітимних джерел.

 РЕКЛАМАЗагрузка…


«загрузка…

ОСТАННІ НОВИНИ

Почему страна-преступник Россия потеряла все

Россия, из-за идиотской и преступной внешней и внутренней политики, стала страной-изгоем, страной-помехой и страной-преступником. Ангела Меркель выступила 27 мая в Фонде Конрада Аденауэра на тему приоритетов европейской международной политики. Главным образом…


Венедиктова уже сдалась

Нормы нынешнего Уголовно-процессуального кодекса Украины таковы, что говорить о скором вручении экс-президенту Порошенко каких-либо подозрений нельзя. По словам Генпрокурора Украины Венедиктовой, в соответствии с требованиями Кодекса…


Россиянам стало не до коронавируса

«Глава России Владимир Путин расхваливает строгие карантинные предписания и меры поддержки. Однако на них в России никто прожить не сможет. И люди продолжают работать нелегально»,…


Бразилия бьет рекорды по заражению COVID-19

В Бразилии за сутки зарегистрировали рекордные 33 274 случая заражения коронавирусом. Об этом свидетельствуют данные бразильского Минздрава, опубликованные вечером 30 мая. Третий день подряд суточное…В Запорожье наркодилер протаранил полицейскую машину

Вчера, около 19-30, запорожские полицейские, усиленные бойцами отряда спецназа, в Днепровском районе начали преследование старенькой «Мазды», которая пыталась скрыться от правоохранителей. По оперативной информации полицейских,…


На Мальте арестовали путинские миллиарды для боевиков Ливии

Власти Мальты арестовали ливийские динары в эквиваленте $1,1 млрд, напечатанные Россией для мятежного главнокомандующего Халифа Хафтара. В американском правительстве отметили, что данные деньги являются «нелегитимной…На границе с Крымом похитили бойца ВСУ

В субботу, 30 мая, около пяти часов утра, в районе полуострова Чонгар, во время несения службы на наблюдательном посту было обнаружено отсутствие военнослужащего одного из…Зеленский хочет уволить Авакова

Источники на Банковой сообщили, что этот вопрос активно обсуждается в Офисе президента, передает «Пресса Украины». Вчера, 30 мая, стало известно, что украинский лидер Владимир Зеленский…


Ляшко пояснил, почему в Украине так много медиков, инфицированных COVID-19

Заместитель министра здравоохранения Виктор Ляшко рассказал, почему в Украине достаточно высокий уровень заболеваемости коронавирусной инфекции среди медицинских работников Об этом он заявил в интервью Радио…


В США разгорается «черный майдан»

  В США продолжаются бурные протесты из-за убийства полицейским, мобилизована армия. Фото: «РИА Новости» В США около 30 городов начали активно протестовать в связи с…


Россия готовит испытания анонсированной Путиным ядерной торпеды «Посейдон»

Российские военные готовятся провести первый пуск беспилотного подводного аппарата «Посейдон» — одного из пяти видов «супер-оружия», анонсированных президентом Владимиром Путиным в послании Федеральному собранию в…


Зеленский хочет запретить принимать на работу украинцев без военно-учетного документа

В Верховной Раде Украины в четверг был зарегистрирован президентский законопроект  относительно усовершенствования отдельных вопросов исполнения воинской обязанности и ведения воинского учета. Документ под регистрационным номером №3553…