Цвітіння води та мертва риба. Яка небезпечна речовина потрапляє в українські водойми

Кам’янське, Каховське, Київське та Кременчуцьке водосховища цвітуть, пише УКРОП із посиланням на“Ресурс“.

Особливо критичною є ситуація біля міста Кременчук, повідомила начальник управління водних ресурсів Держводагентства України Ольга Лисюк. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Цвітіння води

За її словами, цвітіння відбувається протягом усього липня. Але вже в другій половині серпня, коли температура води знизиться, цвітіння зменшиться. Відсутність течії – одна з причин цвітіння, зазначили у Держводагентстві.

Але впливають на цей процес і фосфати.

ЧИТАЙТЕ: Степаненко не пускает Петросяна в его собственную квартиру

“Ми вжили заходів для того, щоб збільшити проточність Кам’янського водосховища, збільшили скиди Кременчуцької ГЕС, щоб збільшити проточність. Тому що цвітіння водосховищ, одна з причин цьому, це відсутність течії. Постійне явище на водних об’єктах. Природний чинник – це відсутність течії та мілководдя, а антропогенний – забруднення біогенними речовинами, до яких відносяться і фосфати”, – повідомила Лисюк.

Пральні засоби – риба – людина

Пральні засоби – одне з джерел фосфатів у воді. Якщо ці речовини не розчиняються, Дніпро цвіте, пояснила експерт з комунікації проекту Водна ініціатива плюс Олена Марушевська. Цвітіння водоростей забирає кисень, тому гниє риба.

Для людини токсини загрожують захворюванями шкіри та алергічними реакціями.

Водорості з Дніпра потрапляють і в Чорне море. Через це там також починається цвітіння. Водорості створюють плівку і через це світло не потрапляє на дно, не можуть розвиватися рослини на дні водойми.

Сотні тисяч тон фосфору

Українське законодавство м’якіше до вмісту фосфатів, ніж європейське, каже Марушевська. В деяких Європейських країнах фосфати заборонені. В інших діє так звана добровільна згода, за якої громадяни самі відмовляються використовувати засоби з фосфатами у побуті.

Важлива і якість очисних споруд, зазначила експерт. Українські очисні споруди затримують лише третину вмісту фосфатів.

“Це залежить від країни – в одних заборонили повністю використання фосфатів, або на деякий час. Це працює, тому що вони повернулися по рівню забруднення фосфатами до 1960-х років. Ті очисні споруди, які мають затримувати хоча б 70% забруднення, коштують набагато дорожче. У Європі не всі міста можуть дозволити собі такого класу очисні споруди. 1 млн осіб – це 748 тон фосфору без очистки”, – розповіла Марушевська.

Допустима норма

Пральні засоби, які містять фосфати, заборонені в Австрії, Німеччині, Італії, Нідерландах. З 2014 року українське законодавство дозволяє 5 міліграм сполук фосфору у дозі мийного засобу. Така сама норма передбачена і європейським законодавством у країнах, де дозволені фосфати, повідомила аналітик-еколог міжнародної благодійної організації Екологія. Право. Людина Катерина Норенко.

Еколог радить дивитися на вміст фосфатів, зазначений на етикетці. І не завжди можна довіряти напису “еко” на упаковці.

Порошків, які зовсім не містять фосфатів, немає, каже Норенко. Їх мінімальний вміст може наближатися до сотих відсотка.

“Не все залежить тільки від порошка. Дуже багато різної побутової хімії, яка використовується у домашньому господарстві, також містить фосфати. Миючи засоби для посуду, для підлоги, мило. Їх потрібно перевіряти. Дуже велика кількість фосфатів надходить у річки з дощами, які змивають усе з полів. Там використовуються фосфатні добрива”, – зазначила Норенко.

До 2014 року українське законодавство дозволяло до 17% вмісту фосфатів у пральних порошках, що більш ніж у 30 разів перевищувало європейську норму.

НОВОСТИ И РЕКЛАМА ПАРТНЕРОВ


«агрузка…


ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

Мосийчук снова в центре конфликта: нардеп подрался в прямом эфире с коллегой по парламенту Шаховым. ВИДЕО

Потасовка народных избранников попала на видео одного из украинских телеканалов. Нардепы явились в студию для словестного поединка, но быстро перешли границы дозволенного. Все началось с…
Россия провоцирует вызовы, на которые, в последствии, у нее не оказывается ни ума не ресурсов

США выразили глубокую озабоченность в связи со стремлениями России развивать новые виды космических вооружений, включая мобильный лазерный комплекс для уничтожения спутников в космосе, и в…Кремль мобилизует в Крыму гопоту для усиления репрессивного ресурса, маскируя это под казачеством

Оккупационные власти Керчи обсудили с казачьими организациями регистрацию «Донского хуторского общества», которое будет работать на территории самого города и Ленинского района Крыма, передает УКРОП со…


Ученые: Наша планета стала в два раза больше

По сей день ученые строят различные предположения относительно того, почему вымерли огромные ящеры. Так, профессор географического факультета МГУ Алексей Ретеюм предположил, что причиной кардинальной смены…


И вновь предчувствие дефолта

Двадцатилетнюю годовщину «черного августа» 1998-го в России отмечают довольно широко. О ней многим вдруг захотелось вспомнить. Что, на первый взгляд, странно. Ведь через несколько лет…«Позвольте мне допросить моих разоблачителей, а я позволю вам допросить тех, кто помог вам стать президентом»

«Тодд Хаймен, круглоголовый, крепкого телосложения житель Нью-Йорка, говорит с приятным, характерным для внешних округов города акцентом и провел последние 18 лет на работе в федеральном…
НБУ готує українські банки до різкого падіння гривні

Національний банк України встановив вимоги для забезпечення стійкості банків, що проходили стрес-тестування в рамках проведення оцінки стійкості в 2018 році, передає УКРОП із посиланням на СобКор.нет….В аеропорту Будапешта перегрівся контейнер з радіоактивною речовиною

На борту літака перевозили замовлений угорською компанією іридій і контейнер перегрівся. Увечері в середу, 15 серпня, термінал аеропорту в Будапешті закрили через перегрів контейнера з…