Цвітіння води та мертва риба. Яка небезпечна речовина потрапляє в українські водойми

Кам’янське, Каховське, Київське та Кременчуцьке водосховища цвітуть, пише УКРОП із посиланням на“Ресурс“.

Особливо критичною є ситуація біля міста Кременчук, повідомила начальник управління водних ресурсів Держводагентства України Ольга Лисюк. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Цвітіння води

За її словами, цвітіння відбувається протягом усього липня. Але вже в другій половині серпня, коли температура води знизиться, цвітіння зменшиться. Відсутність течії – одна з причин цвітіння, зазначили у Держводагентстві.

Але впливають на цей процес і фосфати.

ЧИТАЙТЕ: Степаненко не пускает Петросяна в его собственную квартиру

“Ми вжили заходів для того, щоб збільшити проточність Кам’янського водосховища, збільшили скиди Кременчуцької ГЕС, щоб збільшити проточність. Тому що цвітіння водосховищ, одна з причин цьому, це відсутність течії. Постійне явище на водних об’єктах. Природний чинник – це відсутність течії та мілководдя, а антропогенний – забруднення біогенними речовинами, до яких відносяться і фосфати”, – повідомила Лисюк.

Пральні засоби – риба – людина

Пральні засоби – одне з джерел фосфатів у воді. Якщо ці речовини не розчиняються, Дніпро цвіте, пояснила експерт з комунікації проекту Водна ініціатива плюс Олена Марушевська. Цвітіння водоростей забирає кисень, тому гниє риба.

Для людини токсини загрожують захворюванями шкіри та алергічними реакціями.

Водорості з Дніпра потрапляють і в Чорне море. Через це там також починається цвітіння. Водорості створюють плівку і через це світло не потрапляє на дно, не можуть розвиватися рослини на дні водойми.

Сотні тисяч тон фосфору

Українське законодавство м’якіше до вмісту фосфатів, ніж європейське, каже Марушевська. В деяких Європейських країнах фосфати заборонені. В інших діє так звана добровільна згода, за якої громадяни самі відмовляються використовувати засоби з фосфатами у побуті.

Важлива і якість очисних споруд, зазначила експерт. Українські очисні споруди затримують лише третину вмісту фосфатів.

“Це залежить від країни – в одних заборонили повністю використання фосфатів, або на деякий час. Це працює, тому що вони повернулися по рівню забруднення фосфатами до 1960-х років. Ті очисні споруди, які мають затримувати хоча б 70% забруднення, коштують набагато дорожче. У Європі не всі міста можуть дозволити собі такого класу очисні споруди. 1 млн осіб – це 748 тон фосфору без очистки”, – розповіла Марушевська.

Допустима норма

Пральні засоби, які містять фосфати, заборонені в Австрії, Німеччині, Італії, Нідерландах. З 2014 року українське законодавство дозволяє 5 міліграм сполук фосфору у дозі мийного засобу. Така сама норма передбачена і європейським законодавством у країнах, де дозволені фосфати, повідомила аналітик-еколог міжнародної благодійної організації Екологія. Право. Людина Катерина Норенко.

Еколог радить дивитися на вміст фосфатів, зазначений на етикетці. І не завжди можна довіряти напису “еко” на упаковці.

Порошків, які зовсім не містять фосфатів, немає, каже Норенко. Їх мінімальний вміст може наближатися до сотих відсотка.

“Не все залежить тільки від порошка. Дуже багато різної побутової хімії, яка використовується у домашньому господарстві, також містить фосфати. Миючи засоби для посуду, для підлоги, мило. Їх потрібно перевіряти. Дуже велика кількість фосфатів надходить у річки з дощами, які змивають усе з полів. Там використовуються фосфатні добрива”, – зазначила Норенко.

До 2014 року українське законодавство дозволяло до 17% вмісту фосфатів у пральних порошках, що більш ніж у 30 разів перевищувало європейську норму.

НОВОСТИ И РЕКЛАМА ПАРТНЕРОВ

Загрузка…


«загрузка…


ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ


«Квартал 95» пошутили про Тимошенко. ВИДЕО

Студия «Квартал 95» в новом выпуске юмористического шоу «Чисто News» прошлись шутками над громкими новостями недели. В выпуске обсудили отмену концерта в Виннице из-за предвыборной…
Эксперт про очередное вранье Зеленского: Сажать придется разве что картофель

На рекламных щитах лидер электоральных симпатий, согласно последним рейтингам, обещает весной начать сажать. Ход популистов, который уже не единожды использовали кандидаты в разных странах мира….


Гройсмана поймали на вранье. ВИДЕО

Украинские чиновники врут, когда заявляют об огромных суммах, выделяемых на ремонт дорог и огромных объемах дорожно-ремонтных работ. Об этом на пресс-конференции в Киеве заявил ОО…


«Там нет армии России»: Беглец Азаров сделал циничное заявление о войне на Донбассе

Бывший премьер-министр Украины Николай Азаров, сбежавший из страны в 2014 году, отказался признать присутствие на оккупированном Донбассе российских военнослужащих. Как передает УКРОП в интервью телеканалу «112…


Кошевой раскрыл всю правду о Зеленском

Актер студии «Квартал 95» Евгений Кошевой снял видео-обращение к украинцам. В нем он рассказал о своей дружбе с коллегой и кандидатом в президенты Украины Володмиром…
Мать Децла озвучила причину смерти сына

Мать Децла Ирина Толмацкая поделилась подробностями последнего разговора с сыном и своими догадками о причинах его скоропостижной смерти. Об этом она рассказала в эфире Первого канала,…По стопам Гитлера? Кандидат в президенты Украины опозорился с программой. ВИДЕО

Кандидат в президенты Украины Сергей Каплин оконфузился со своей предвыборной программой, перепутав ее с «25 пунктами» диктатора Адольфа Гитлера. Инцидент произошел в эфире «5 канала»,…После того, как Скабееву вновь назвали «сливным бачком», Попов напал на Порошенко: Пропагандист получил жесткий ответ

Одиозный российский пропагандист Евгений Попов, который на пару со своей супругой Ольгой Скабеевой ведет шоу «60 минут» на канале «Россия-1» попытался устроить провокацию против украинского…