Сьогодні українці відзначають День вишиванки:  Історія і традиції свята. ФОТО

У четвер 17 травня українці відзначають День вишиванки. Це свято присвячене українській культурі і традиціям, а вишита в особливому стилі сорочка є його головним символом. У цей день люди надягають свої вишиванки і йдуть в них на роботу, навчання, в інших справах. Як повідомляє УКРОП, про це пише kr24.com.ua.

Історія Дня вишиванки

День вишиванки придумали в 2006 році студенти з Чернівців. Дівчина Леся Воронюк звернула увагу на вишиванку, в якій один з її однокурсників часто ходив на пари. Народилася ідея вибрати один якийсь день і всім, у кого є бажання, надіти вишиванки. Їх незабаром підтримали колеги в інших вузах, а також школах, дитсадках та інших установах. У 2010-му свято відзначали, крім Чернівців, ще й в Запоріжжі, Львові, Сімферополі, Рівному. Дуже скоро свято стало поширюватися далі в Україні, а пізніше і в інших країнах серед української діаспори.

------------12

У 2014 році свято набуло ширшого розмаху — був створений громадський організаційний комітет для координації і організації святкових заходів. Рік по тому святкування було підтримано на державному рівні Міністерством інформаційної політики України. Зараз День вишиванки відзначають великі діаспори в таких країнах, як Канада, США, Італія, Німеччина, Франція, Румунія, Португалія.

Що таке вишиванка

Вишиванка — це традиційна східнослов’янська вишивка і сорочка з такою вишивкою. Вона не є суто українським винаходом. Коріння традиційної вишиванки йдуть ще в культуру скіфів, які, за свідченнями історика Геродота, прикрашали вишивкою одяг. Пізніше ця традиція поширилася на інші східнослов’янські народи. Зокрема, вишиванки носять і в Білорусі, і в Росії.

Така вишивка була не тільки прикрасою одягу, а й — в першу чергу — оберегом від злих духів. Наші предки вірили, що за допомогою спеціальних орнаментів можна захистити себе і рідних від зла. Сорочки прикрашали візерунками на рукавах, комірах, подолі так, щоб малюнок торкався тіла. Кожен візерунок і елемент мав своє значення.

Крім того, в різних місцях склалися різні традиції і кольори вишивки. Тому по вишиванці можна було визначити, звідки людина родом. Так, в Карпатах і Прикарпатті практично в кожному селі були свої особливості орнаментів і використовуваних швів.

Орнаменти вишиванки діляться на три групи: геометричні, рослинні і анімалістичні. Традиційно чоловічі візерунки — це решітки з ромбів, знаки сонця з променями або крапками. Заміжні жінки часто вишивали на своїх сорочках квіти калини — символ материнства і продовження роду. Неодружені хлопці могли носити вишиванку з узором хмелю. На чоловічих сорочках НЕ вишивали квіти — тільки листя і плоди. А ось дівчатам, навпаки, більше підходять квіткові орнаменти.

Вишиванки завжди були частиною приданого: до весілля дівчина вишивала в свою скриньку, крім іншого, десятки таких сорочок. Молода дружина вишивала сорочку для чоловіка. Існувало повір’я: при цьому потрібно вимовляти певне заклинання, тоді можна буде визначити, чи не загуляв молодий чоловік. Якщо вишиванка при черговому пранні потемніє — означає, що чоловік зраджував. Для новонароджених вишиванки робили мати і бабуся, причому під час роботи обов’язково молилися.

Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважається Борщевський. У цій техніці сорочка рясно вишивається чорними нитками, і орнамент займає більшу частину тканини. Є легенда, що коли турки і татари знищили практично всіх чоловіків в Борщівці, жінки цього і сусідських поселень почали носити такі чорно-білі сорочки в знак жалоби.

Святкова вишиванка завжди була з білого полотна. Повсякденна могла бути з нової тканини. Чорна сорочка — для жалоби, також її можуть носити літні чоловіки. Сині вишиванки в деяких регіонах носили юні дівчата, яким ще не скоро пора заміж.

Популяризатором вишиванки був український письменник Іван Франко, який з’єднав вишиту сорочку з європейської одягом, а конкретніше — з піджаком. Саме так Франко одягнений на зображенні, яке прикрашає купюру в 20 гривень.

Першим українським телеведучим, який з’явився в ефірі в вишиванці, став Андрій Шевченко. Він відкрив телемарафон «Ніч виборів» в 2004 році, одягнений в традиційний український сорочку.

Зараз вишиванка є популярним елементом у світовій моді. Елементи традиційної української вишивки використовують в своїх колекціях багато модні будинки. Крім того, вишиванки часто носять зірки Голлівуду, зокрема, Мадонна, Різ Уізерспун, Ніколь Кідман, Кеті Холмс, Арнольд Шварцнеггер, Сандра Буллок, і багато інших.

НОВОСТИ И РЕКЛАМА ПАРТНЕРОВ


«агрузка…


ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ


Мир погружается в пучину безвременья

Есть определенная ирония в том, что саммит президентов России и США состоялся накануне четвертой годовщины катастрофы малайзийского «боинга» в небе над Украиной, передает УКРОП со…Туринская плащаница оказалась художественной подделкой

Специалисты из Университета Ливерпуля (Великобритания) и Комитета по расследованию псевдонаучных утверждений в Италии выяснили, что следы крови на туринской плащанице не могли быть оставлены завернутым…


Диетологи назвали продукты, которые излечат головную боль

Диетологи рассказали, какими продуктами можно излечить головную боль. Они назвали природные анальгетики, которые могут не только существенно облегчить состояние, но и оказать профилактическую помощь, передает…


Как Лукашенко прокололся с зонтом. ФОТО

Фото из открытых источников Во время церемонии закрытия ЧМ-2018 в Москве случился конфуз, сильно подмочивший репутацию страны-организатора. В Беларуси подобное уже проходили. Дело было в…

Эксперты назвали самые дискриминируемые религии в мире

Все больше мусульман и христиан в мире подвергаются гонениям. Об этом свидетельствуют результаты очередного исследования авторитетного аналитического агентства Pew, передает УКРОП. Как установили эксперты организации,…


На столичному Святошині через утеплення квартири спотворили мурал-пташку. ФОТО

Кияни обурені такими діями мешканців будинку, повідомляє УКРОП із посиланням на Depo.Київ. «»Клаптикове утеплення», кондиціонерів побільше, балкони, о, ці чудні київські балкони», — пише у «Фейсбуці»…