Рідкісна чорна лелека через 18 років повернулась до України

Орнітологи дослідили шлях міграції самиці та визначили, що її вік значно перевищив середній для цих птахів, повідомляє УКРОП із посиланням на Ресурс.

Про це пише ВВС.

Це унікальний випадок, адже птаха здорова і досі має сили долати труднощі міграції.

Навіть більше – вона сьогодні має двох пташенят.Лелеку виявили за допомогою фотопастки, розповів BBC News Україна орнітолог Андрій Бокотей, завідувач відділу Державного природничого музею НАН.

ЧИТАЙТЕ: Чиновники проти лісівників. Кому вигідний фінансовий саботаж лісгоспів?

За його словами, такі прилади науковці встановлюють у гнізда лелек, аби вивчати та відстежувати їх.

Лелека повернулася до Шацького національного парку фото ПРОЕКТ CICONIA-UKRAINA

“Це достатньо сучасний і дуже інформативний спосіб отримання наукової інформації, яка в майбутньому допомагає нам охороняти чорних лелек. Адже цей птах занесений до Червоної книги України та сусідніх держав”, – пояснює орнітолог. “Птаха-героя” вдалося виявити завдяки одній із фотопасток, яку вчені встановили у гнізді в Шацькому національному парку.

З’ясувалося, що один із дорослих птахів має два кільця, якими традиційно позначають рідкісні види. Одне – металеве, яке птах носить все життя, а друге – пластикове, на якому великими літерами вказаний спеціальний код, який дає міжнародна організація EURING, що координує кільцювання.Саме завдяки цим кільцям можна прослідкувати, звідки птах.

Небезпечна міграція

Українські вчені встановили, що цього птаха закільцювали у 2002 році в Ізраїлі під час міграційного періоду. На той час лелека вже мав два роки.

“Цей птах – щасливчик, бо смертність пташенят чорного лелеки надзвичайно висока. Вони долають величезні відстані – 8, а іноді й 10 тисяч кілометрів пролітають на зимівлю до Африки”, – пояснює пан Бокотей.

“Два тижні тому ми поїхали і переписали інформацію з картки, аби фотопастка могла далі працювати”, – каже пан Бокотей.

За його словами, на цьому шляху на них чекає безліч небезпек.

“У Лівані та Сирії їх просто відстрілюють, бо це національний спорт – вбивати птахів. У Ізраїлі дуже поширені рибні господарства, а через цю країну ідуть міграційні шляхи багатьох видів птахів, в тому числі рибоїдних – лелеки та чапель. Вони можуть приносити велику шкоду господарствам, а тому ставки накривають сітками і птахи в них заплутуються. Їх намагаються рятувати, та це не завжди допомагає”, – розповідає вчений.

“Нашій лелечисі, бо це самка, пощастило, її вчасно знайшли, витягли з тих сіток, а потім орнітологи її закільцювали. І вона далі собі мігрувала”, – каже він.

 Лелеці вже 18 років і вона має двох пташенят. Орнітологи кажуть – то унікальна ситуація. ПРОЕКТ CICONIA-UKRAINA Image caption

Андрій Бокотей пояснює, що цей птах народився в Україні, адже для лелек характерне таке явище як філопатрія – тобто вони повертаються до того ж місця, де народилися, і продовжують там гніздитися.

У 2011 році в Ізраїлі проводив дослідження німецький орнітолог, який фотографував птахів з кільцями та визначав звідки вони.

“Вона потрапила до нього в об’єктив, тому ми знаємо, що у 2011 році вона теж здійснювала міграцію через Ізраїль”, – каже орнітолог.

“Унікальний птах”

“Нам вдалося встановити, що їй 18 років, це надзвичайно великий вік для чорного лелеки. Бо такі птахи живуть до десяти років. Науковці вважали, що ці птахи в такому віці вже не розмножуються, навіть якщо здійснюють міграцію”, – пояснює пан Бокотей.

“Це унікальне явище, бо хто сподівався, що вона ще двох пташенят вигодувала. Двох здорових пташенят ми закільцювали і будемо слідкувати за ними далі, можливо, й вони колись потраплять на очі науковцям”, – додає він.

Орнітологи вважають, що оскільки птах здолав таку дальню міграцію, він має хороше здоров’я.

“У природі ті птахи, які ослаблені й хворі, або гинуть від знесилення, або їх з’їдають хижаки. Якщо вона має сили прилетіти, подолати таку відстань, відкласти яйця, бо це теж великі енергетичні затрати для птаха – висидіти й вигодувати пташенят, – то вона здорова”, – каже пан Бокотей.

За його словами, у лелек висока смертність, і це “унікальне явище, що вона стільки прожила і далі функціонує, як нормальний, міцний, у повному розквіті сил птах”.

“Це фантастично. Будемо далі слідкувати за нею. Тепер точно будемо ставити камеру в це гніздо, бо є інтрига. Ще кілька поставимо поруч, аби ми не втратили її з поля зору”, – додає він.

НОВОСТИ И РЕКЛАМА ПАРТНЕРОВ


«агрузка…


ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ


​»Устраивают адище. Закидывают гранатами и взрывпакетами», — в Сети рассказали о «развлечениях» в «МВД ДНР”

«Силовики» террористической «ДНР» стонут из-за издевательств своего командира. Тот устраивает им «адские» учения. Об издевательствах руководства «МВД ДНР» над рядовыми боевиками рассказал сепаратистский telegram-канал «Это…


Выборы в Украине: Хорошие сценарии для России

Принято считать, что после событий 2014 года Россия практически лишилась возможности участвовать во внутриполитической жизни Украины. Однако незамороженный конфликт в Донбассе, решение которого напрямую зависит от…


Российские наемники срочно бегут из Донецка в РФ: боевики рассказали, почему больше не могут оставаться в «ДНР»

После убийства главаря «ДНР» Александра Захарченко с оккупированной части Донбасса начинают бежать российские наемники, открыто критикуя происходящее в «ДНР». Один из самых известных российских наемников…


На пост главаря «ЛНР» претендуют 8 кандидатов, среди них «немец», производитель водки и житель Караганды

Как известно, в «народных республиках Донбасса» на всех парусах идет подготовка к «выборам». Если в Донецке весь перечень желающих занять «президентское кресло» еще только формируется,…


Вслед за Венгрией раздавать украинцам паспорта хочет и Чехия

Правительство Чехии рассматривает поправку в закон, которая позволяет потомкам чехословацких мигрантов получить чешское гражданство по упрощенной процедуре, передает УКРОП со ссылкой на ВЕСТИ. Если закон…


Боевики «ДНР» показали «убийцу» Захарченко

Российский телеканал «Рен-ТВ» опубликовал сюжет, на котором представлен допрос жителя Донецка, подозреваемого в покушении на главаря боевиков «ДНР» Александра Захарченко, передает УКРОП со ссылкой на…


«Сибирь является территорией Китая», — заявление китайских СМИ спровоцировало громкий скандал, РФ возмущена

Китай не только не скрывает, что считает территории восточной Сибири китайскими, но и начинает открыто говорить об этом в своих СМИ. Китайское интернет-издание «Цзиньжи Тоутяо»…«Народный губернатор» Губарев официально стал кандидатом на пост «главы ДНР»

Сегодня «ЦИК ДНР» приняла документы «народного губернатора Донбасса» от кандидата Павла Губарева на пост «главы ДНР», передает УКРОП со ссылкой на АНТИКОР. ЧИТАЙТЕ: Взрыв «миномета…В базу «Миротворца» вносят украинцев с венгерскими паспортами

После нового скандала с выдачей венгерских паспортов на Закарпатье база сайта «Миротворец» начала пополняться гражданами Украины, которые уже успели получить гражданство Венгрии, передает УКРОП со…Украинец воровал у армии технику и продавал ее в Россию

Военная прокуратура разоблачила преступную группу организаторов канала поставки в Россию запчастей и комплектующих к ракетным системам. Об этом сообщает пресс-служба военной прокуратуры Центрального региона, передает…