Лісовий суд: Чого чекати Україні у торговому арбітражі з ЄС

Уже третій рік в Україні діє мораторій на експорт лісу-кругляка всіх порід деревини, крім сосни, та другий рік – на експорт необробленої сосни, пише УКРОП із посиланням на Ресурс. Фактично, введення мораторію стало ледь не єдиним кроком, спрямованим на вирішення проблеми з незаконними рубками деревини та спробою забезпечити сировиною вітчизняних виробників, переорієнтацію експорту з сировинного на продукцію з високою доданою вартістю. Водночас це спричинило конфлікт по відношенню до зобов’язань, взятих Україною в рамках міжнародних угод. Зрештою Європейський Союз повідомив про те, що він готовий почати торговий арбітраж з Україною для скасування мораторію на вивіз лісу-кругляку як такого, що порушує умови Угоди про Асоціацію.

iAgro запитав у Євгена Кузьменка, координатора Комітету деревообробної та меблевої галузі ЄБА, про те, що являє собою арбітражна процедура та чим її ініціювання загрожує Україні.

ЧИТАЙТЕ: «Американцы не такие тупые оказались, как привыкли думать на Лубянке»: Блогер про «суперпровал» РФ

Ситуація склалася доволі контраверсійна. З одного боку, Україна повинна дотримуватися міжнародних зобов’язань, зокрема зафіксованих в Угоді про асоціацію з ЄС. З іншого – сотні компаній, задіяних в індустрії деревообробки, в тому числі європейських, які вклали інвестиції, створили робочі місця, сплачують податки – і при цьому мають суттєві проблеми з доступом до достатньої кількості сировини всередині країни. Хоча такої суперечності потенційно можна було б уникнути, якби у нас були прозорі законодавчо встановлені правила ринку деревини та дієвий контроль за їх дотриманням.

Спробуємо розібратися, які наслідки це матиме для України.

За інформацією юридичного партнера Комітету деревообробної та меблевої галузі ЄБА (міжнародної юридичної фірми INTEGRITES), арбітражна процедура вирішення спорів між Україною та ЄС встановлена Угодою про Асоціацію.

Хто бере участь:

Процедура є двосторонньою за участі представників ЄС та України. Органом вирішення спорів є арбітражна група. Вона формується з трьох експертів, які розглядають і ухвалюють рішення у справі. До групи входять представники від України та ЄС та нейтральний арбітр, який очолює арбітражну групу. Арбітражна група працює у форматі традиційного арбітражу, що на основі поданих сторонами матеріалів та проведених слухань виносить рішення.

Арбітражна процедура:

Етап І. Сторона-скаржник подає письмову заяву щодо скликання арбітражної групи. Комітет з торгівлі вивчає цю заяву і за достатності підстав для скарги скликає арбітражну групу, що погоджується сторонами із 3 груп арбітрів протягом 10 днів. Після скликання групи скаржник протягом 20 днів подає свої матеріали, а ще через 20 відповідач має подати свої.

Етап ІІ. Арбітражна група вивчає матеріали та подає попередні висновки протягом 90 (максимально 120 днів) із дня створення арбітражної групи, сторона може подати скаргу на перегляд висновків протягом 14 днів. По суті попередні висновки є основою рішення групи, однак до ухвалення остаточного рішення може бути надана додаткова аргументація сторін, яка може бути врахована при винесенні остаточного рішення. За запитом учасників спору група може проводити слухання із радниками та представниками сторін у місці проведення арбітражу, яким буде визначено місто за місцезнаходженням відповідача.

Етап ІІІ. Після дослідження всіх матеріалів та проведення слухань група виносить остаточну постанову, при цьому максимальний строк всієї процедури встановлено на рівні не більше ніж 120 (максимально 150 днів) з дня створення арбітражної групи. Тобто весь строк не перевищить 160 днів з моменту подання скарги.

Важливою рисою механізму є відсутність апеляційного етапу розгляду справи, що значно скорочує процедуру та обов’язковість виконання рішення арбітражної групи.

Рішення арбітражної групи та наслідки за його невиконання:

Остаточна постанова арбітражної групи надсилається сторонам та Комісії з питань торгівлі. Вона має бути добросовісно виконана стороною-відповідачем протягом строку, визначеного за згодою сторін чи за участі арбітражної групи. У разі, якщо протягом цього терміну сторона-відповідач не виконала постанову, інша сторона має право на введення еквівалентних тимчасових заходів захисту у формі призупинення зобов’язань, що випливають з будь-якого положення Глави про ЗВТ.

Зазвичай тимчасові заходи передбачають підвищення стороною-скаржником своїх ставок ввізного мита до рівнів, що застосовуються до інших учасників СОТ. Такі заходи мають бути еквівалентними обмеженням чи порушенням допущеним стороною-відповідачем та мати тимчасовий характер.

Якщо сторона-відповідач вважає, що рівень призупинення зобов’язань з боку сторони-скаржника не є еквівалентним обсягу порушення, то вона може подати до первинної арбітражної групи письмовий запит про прийняття рішення із цього питання.

Таким чином, ініціювання торгового арбітражу ще не є самостійним доказом порушення Україною будь-яких зобов’язань, а фактичні наслідки для України прямо залежатимуть від результатів арбітражного розгляду та виконання сторонами прийнятого рішення.

Існують різні бачення з приводу мораторію, проте, беззаперечним є практичний ефект від його введення, який проявляється у збільшенні обсягів виробництва українськими деревообробними підприємствами, створенні нових і розширеннь існуючих виробництв протягом перших років дії мораторію.

У будь-якому випадку, в сучасник реаліях не варто очікувати, що мораторій як єдиний інструмент може вирішити всі проблеми деревообробної галузі, необхідно впроваджувати інші дієві заходи з підтримки та розвитку лісопромислового комплексу.

Так, ринок потребує законодавчо закріплених правил реалізації необробленої деревини. Такі правила повинні бути спрямовані на раціональне і ефективне використання деревини (насамперед, дефіцитної), враховувати інтереси вітчизняних виробників та специфіку різних видів деревообробки, розповсюджуватися на всіх постійних лісокористувачів.

Відсутність таких правил суттєво гальмує та стримує подальші інвестиції в деревообробну галузь України.

НОВОСТИ И РЕКЛАМА ПАРТНЕРОВ

Загрузка…


«загрузка…


ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ


Вспышки насилия и крупные конфликты: Ученые рассказали к чему приведет глобальное потепление

Вот и психологи заговорили об ужасающих последствиях глобального потепления, пишет УКРОП со ссылкой на Новости Планеты. Некоторое исследование показало, что негативные изменения приведут к враждебности…


2036-й год. Будет ли существовать Россия?

Министр экономии Орешкин объявил, что до 2036-го года повышение пенсионного возраста не планируется. Дело даже не в том, что и обещания Путина не повышать пенсионного…
Качество жизни в Украине и мире: Украинцев ошарашили результатами нового рейтинга

По качеству жизни Украина значительно уступает соседским странам, пишет УКРОП со ссылкой на Политека. Об этом сообщает сервис Numbeo, который проводит подробные исследования почти практически…


В России врачи лечили перелом шваброй. ВИДЕО

Небывалые чудеса изобретательности проявили медики Кушнаренковской центральной районной больницы в российской Республике Башкортостан. Перелом бедра местной 83-летней пенсионерке они вылечили с помощью… обычной деревянной швабры,…
Под Одессой велосипедиста дважды переехали за ночь

В населенном пункте Белолесье Одесской области в пятницу, 15 февраля, случилась авария с участием двух легковых автомобилей и велосипедиста. Об этом информирует пресс-служба Нацполиции Одесской области, передает УКРОП. Отмечается, что водитель…


87-летняя пенсионерка из Донецка: «Надеюсь дожить до освобождения Донбасса, я люблю Украину, сильно скучаю по ней»

Расхожее представление о том, что на оккупированных территориях Донбасса пенсионеры – люди советской ментальности, сталинисты и колаборанты, неверно. И среди этой категории людей есть патриоты…


Читая Суркова

Ну, началось! Кинулись в который раз перечитывать статью Суркова и карандашом красным всякие места подчёркивать. Перестаньте, всё равно ни хрена не поймёте. Я вам сейчас всё…