Купив легальну ялинку – допоміг лісу. ФОТО

Європейські країни вже давно прибрали із своїх міст пластикові новорічні ялинки і планують через кілька років зовсім заборонити їхню реалізацію на території ЄС. В нас лише останніми роками стали поступово відмовлятися від пластикових «красунь» на головних площах міст, однак попит на штучні ялинки залишається доволі високим, пише УКРОП із посиланням на «Ресурс«.

ФОТО з сайту erierika/Depositphotos

Населення купує штучні ялинки із економічних та навіть екологічних причин. Вона слугує кілька років, а не кілька тижнів, як справжня. Деякі з покупців штучних дерев вважають, що так вони зберігають ліс. Інші покупці напередодні новорічних свят також намагаються зекономити і купують натуральні ялинку з рук.

ЧИТАЙТЕ: «Слава Сирии! Слава России!»: Вот вам и протесты во Франции. ФОТО

Нажаль, більша частина «тіньових» ялинок – це справа рук браконьєрів, які вирубують ліси та лісосмуги, завдаючи удару екосистемі країни. Штраф за вирубку таких дерев – від 500 до 2 тис грн не зупиняє злочинців. Тому єдиним виходом із ситуації є покупка лише на легальних точках реалізацїї ялинок. Так і лісу допоможеш, і браконьєрів залишиш ні з чим.

Нижче розглянемо кілька псевдоекологічних стереотипів щодо покупки новорічних ялинок, які не тільки шкодять природі, але й здоров’ю покупців.

Не купую ялинку – зберігаю ліс

Деякі люди вважають, що закупка новорічних ялинок провокує їхню масову вирубку. Мовляв, якщо ялинки не купувати, то на них впаде попит і вони й далі будуть рости. Якщо не брати до уваги браконьєрські ялинки, то більша частина хвойних красунь, які продаються на базарах, в магазинах та спеціальних майданчиках – це дерева, яких навмисно вирощували лісогосподарські та фермерські господарства з метою продажу на Новий рік. Тобто їх вирощують на плантаціях, як садять капусту та помідори. Прямого відношення до лісу вони не мають. Якщо ялинки не купуватимуть, то лісогосподарства в подальшому їх пустять на дрова або деревину, а фермери та приватники замість ялинок почнуть вирощувати картоплю та інші овочі. З точки зору екології це ще гірше, бо на ялинкові плантації хоча б не витрачають стільки хімії та добрив, скільки витрачається  на обробку посівів зернових та овочів.

Новорічні дерева найчастіше вирощують там, де звичайний ліс не росте. Наприклад, під лініями електропередач, на піщаних пустирях і т.д.

Зберігаю ліс – купую пластикову ялинку

Виробництво пластикових ялинок і їхня подальша утилізація завдають природі набагато більшої шкоди, ніж вирощування та збут живих ялинок. За даними організації Carbon Trust, вуглецевий слід при виробництві середнього 2-метрового штучного дерева становить 40 кг парникових газів. Ще більша шкода екосистемі під час її утилізації. Викинута штучна ялинка буде розкладатися 400-500 років, забруднюючи ґрунти та підземні води.

ФОТО з сайту  ukr.media

Небезпечна ялинка і під час перебування у приміщенні. При виробництві штучних ялинок використовується полівінілхлорид (ПВХ), який може становити небезпеку для здоров’я. Щоб предмети з ПВХ були менш схильні до горіння, в полівінілхлорид додають барій, олово і свинець.

Останній відноситься до дуже небезпечних металів, так як, потрапляючи в організм людини, вражає багато органів. При кімнатній температурі полівінілхлорид виділяє леткі речовини, що подразнюють в органи дихання та зору. У тих людей, хто схильний до алергії, з’являються серйозні проблеми. Алергія у них проходить лише тоді, коли штучну ялинку приберуть з приміщення.

Варто відзначити і те, що ви ніде не побачите на штучній ялинці на базарі чи в магазині повідомлення про хімічний склад. А це – порушення правил торгівлі.

Медики довели, що «безпечного» свинцю не існує. Навіть у найменшій кількості потрапивши в організм, він шкодить здоров’ю.

Як бачимо, всі вищеназвані стереотипи шкодять лісам та природі, однак на руку браконьєрам та хімічній промисловості.

ФОТО з сайту zz.te.ua

Ялинка у горщику – не панацея

Дехто намагається придбати ялинки у горщиках. Таким чином, родина отримає справжнє новорічне свято у вигляді ялинки, так й саме дерево не буде знищене. Весною їх висаджують у лісосмугах або в лісі. Отже, ялинка отримує нове життя і ще довго радує людей.
Розуміючі цю тенденцію, лісогосподарства вже давно пропонують споживачам не тільки зрубані дерева, але й ялинки у горщиках. Однак і тут є свої підводні каміння.

Самостійно посаджене дерево, після того, як значну частину часу прожило в горщику, скоріш за все, не проживеться у природі. Набагато краще купити саджанці, прийти в ліс і висадити ялинку, або доручити цей процес лісівникам.

ФОТО з сайту  ofdesign.net

Легальна ялинка – збережений ліс

Купивши ялинку у державних лісових господарствах, ви підтримуєте їх у скрутний фінансовий час. Як відомо, держава вже три роки не фінансує бюджетні програми з відновлення та охорони лісу. Тож лісівникам доводиться виживати самотужки, в тому числі, за рахунок продажу населенню новорічних ялинок та саджанців дерев. Частина виручених коштів буде витрачена на посадку нового лісу, його охорону від пожеж та браконьєрів.

ФОТО з сайту  Держлісагентство

На новорічні свята цього сезону лісогосподарські підприємства України планують продати півмільйона ялинок. Один метр ялинки вартуватиме близько 60-70 гривень. За словами директора ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» Віктора Мельниченка, площа ділянок під новорічні ялинки становить майже 5 тисяч гектарів. Тут росте майже 15 мільйонів хвойних дерев. На продаж відправляють також зрубані під час оздоровлення лісів ялинки.

ФОТО з сайту Ресурс

Як купити легальну ялинку?

Незаконні вирубки новорічних ялинок несуть шкоду екології та збитки для держави. Саме тому треба пересвідчитися, чи не купуєте ви ялинку в браконьєрів. Зробити це можна за допомогою спеціальних програмних рішень, які були розроблені для Держлісагентства. Це мобільний додаток Ялинка.info (доступний на Google Play) та веб-сайт yalynka.info. У випадку, якщо ялинка не походить з лісгоспів Держлісагентства, можна попросити продавця ялинок показати документи.

Лісгоспи Держлісагентства вирощують новорічні дерева на спеціальних плантаціях та маркують спеціальними жовтими бирками, або самоклейними етикетками, які містять індивідуальний номер для кожного дерева та відповідний йому штрих-код, що заноситься до єдиної системи електронного обліку деревини.

ФОТО з сайту Ресурс

Для того, щоб перевірити законність походження ялинки, необхідно на сайті чи у мобільному додатку ввести номер з етикетки, що прикріплена до ялинки. У випадку, якщо така етикетка на дереві або ж інформація за номером в системі відсутня – ваша ялинка може виявитися нелегальною. Наявність маркування та перевірка маркування на ялинці – це гарантія того, що ялинка а) не походить з Чорнобильскої зони або інших зон екологічного лиха б) є легально вирощеною на спеціальній плантації.

ФОТО з сайту

«Електронна система дозволяє реєструвати ці бірки всім охочим легальним виробникам. Це можуть бути не лише державні лісгоспи, але й фермерські господарства, які дійсно у відповідності до чинних вимог, висаджують, заготовляють та реалізують ялинки. Наразі маркування і внесення до електронного обліку дерев – не обов’язкове. Сподіваємось, що найближчим часом уряд прийме постанову про єдину систему електронного обліку деревини, що зніме багато проблем, тому що таким чином всі легально вирощені ялинки будуть обліковані. Держава, як власник лісів, має поставити прості і зрозумілі для всіх правила щодо обліку новорічних ялинок і деревини взагалі», — зазначив Мельниченко.

ФОТО з сайту Ресурс

Робота з розробки та погодження відповідного рішення ведеться вже близько двох років, хоча бізнес неодноразово наголошував на важливості його прийняття. Нажаль віз і нині там.

НОВОСТИ И РЕКЛАМА ПАРТНЕРОВ

Загрузка…


«загрузка…


ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ


ОБСЕ зафиксировала на Донбассе танки и вооружение боевиков около населенных пунктов

В ОБСЕ рассказали тревожную информацию. Боевики развернули тяжелое вооружение около населенных пунктов мирных жителей. Более того, они пригнали туда даже танки. Эксперты из ОБСЕ сообщили…


Трампу не дали выступить с ежегодной речью в Палате представителей

В Палате представителей Конгресса США отказались предоставить возможность выступить с ежегодной речью президенту страны. В Палате представителей Конгресса США отказались предоставить возможность выступить с ежегодной…«Российский дом» в Давосе пуст». ФОТО

Президент Украины Петр Порошенко на всемирном экономическом форуме в Давосе рассказал о пустом «российском доме», пишет УКРОП со ссылкой на dsnews.ua. ФОТО из сайта ДС Петр…


Искалеченный боевик «ДНР» умер прямо на улице: В Сети рассказали, что ждет «защитников» Донбасса в тылу

​В социальных сетях сообщили о смерти боевика Романа Мазура, 1965 года рождения, на оккупированном Донбассе, тело которого нашли просто на улице, передает УКРОП со ссылкой…


Ученые рассказали, чем грозят Крыму горящие в Черном море танкеры: Все разнесет шторм

Последствия пожара на газовозах у берегов оккупированного Крыма грозят в первую очередь морским птицам из-за распространения мазутной пленки на огромной площади воды. Кроме того, негативное…Суд признал Януковича виновным в призыве к РФ «ввести войска»

Беглого президента Украины Виктора Януковича суд признал виновным в обращении к российскому президенту Владимиру Путину с призывом ввести войска в Украину. Об этом заявил судья Оболонского райсуда Владислав Девятко во время…


На Харьковщине водители устроили разборки со стрельбой, пострадали четыре человека. ФОТО

На Харьковщине в поселке Новая Водолага между водителями транспортных средств вспыхнул конфликт, который закончился стрельбой и ранением четверых человек. Об этом информирует пресс-служба полиции в области, передает УКРОП. Инцидент произошел вечером…

Інститут підготовки юридичних кадрів для СБ України НЮУ ім. Я. Мудрого відзначив День Соборності України

В Інституті підготовки юридичних кадрів для СБ України НЮУ імені Ярослава Мудрого відбулись заходи з нагоди відзначення сторіччя підписання Акту Злуки, пише УКРОП із посиланням…


В Білорусі планують відкрити ще два лісонасінневих комплекса за кошти Світового банку. ФОТО

У 2019 році в Білорусі планують ввести в експлуатацію  ще два лісонасінневих комплекса з вирощування посадкового матеріалу із закритою кореневою системою за проектом «Розвиток лісового…