Газ, давай прощавай: Як зекономити на опаленні. ФОТО

Газове опалення — вже кілька десятків років традиційний засіб обігріву квартир, приватних будинків, нежитлових приміщень, бюджетних установ тощо. Це величезний бізнес, пов’язаний з видобуванням, постачанням, продажем та встановленням спеціального обладнання. Гравці цього ринку перетворились на монополістів і, звісно, перекривають кисень будь-якій альтернативній технології, яка би дала можливість людям і цілим країнам заощаджувати, пише УКРОП із посиланням на Ресурс.

Але риба шукає де глибше, а людина де тепліше, каже стара мудрість. Коли є попит на більш надійні і економні способи обігріву, то й технології не стоять на місці.

ЧИТАЙТЕ: Україна ризикує втратити риболовецький флот у Азовському морі

Найактуальніша альтернатива газовому опаленню сьогодні – дров’яні котли. І, зокрема, піролізні котли тривалого горіння (Піроліз, або теплова деградація — від «піро» — вогонь, і «лізис» — розчинення; означає «розчинення вогнем» (так само «гідроліз», «електроліз») — хімічна реакція, під час якої органічні сполуки розпадаються).

Вартість кубометру газу, у тому числі для населення, з 1 листопада 2018 року становить понад 8,5 гривень. Ціна підскочила на майже 23% у порівнянні з жовтнем. Такою є вимога Міжнародного валютного фонду для можливості отримання Україною ще одного тримільярдного траншу. Вочевидь, ціна газу ще довго буде розмінною монетою у наших стосунках з міжнародними фінансовими установами.

Вітчизняна економіка потребує запозичень, а їхньою гарантією залишатимуться, здебільшого, платежі населення за ті послуги, без яких неможливий цивілізований побут. Це така собі ліквідна застава, яку використовуватимуть усі вітчизняні уряди для латання дірок і не тільки. Тож газ дорожчатиме завжди. З огляду на залежність нашої країни від зовнішніх постачальників блакитного палива, ми мало впливаємо на процес утворення ціни. Наш єдиний важіль – це газотранспортна система. Втім, видобувачі, з якими в нас, м’яко кажучи, недружні стосунки, а також світовий ринок диктують вартість газу. Альтернатива цій кабальній системі – власний видобуток та інші види енергоносіїв. Власний видобуток – це прерогатива держави. І на розробку та затвердження різних програм, планів, технологій піде не один рік. До того ж, від кожного окремого громадянина у цій роботі мало що залежить. А тепла, комфорту та економії прагнуть всі і негайно. Тож альтернативні види опалення – до наших послуг.

Поки що в Україні надто неефективно витрачають енергоресурси. У середньому, на 1 квадратний квадратний метр ми споживаємо енергії втричі більше ніж, наприклад, жителі Німеччини. А це призводить до збільшення витрат бюджету на придбання газу, до виплати дотацій домогосподарствам і підприємствам ЖКГ. І, зрештою, платимо за те, що не споживаємо.

Вже п’ятий рік поспіль уряд намагається запроваджувати різні програми, щоб заохотити людей до енергоефективного облаштування побуту чи роботи. Є державна програма «Теплий кредит», яка дає можливість утеплити будинок, встановити сучасні твердопаливні котли або поміняти вікна. У такий спосіб Україна намагається скоротити споживання газу. Натомість світовий досвід свідчить про те, що зіскочити з газової голки країна здатна лише завдяки підвищенню тарифів. Тобто єдиний спосіб перевести і домогосподарства, і бюджетні організації на більш дешеву сировину – це підвищення цін. І це робить безальтернативним підвищення цін на газ. Наприклад, найбільше домогосподарств відмовилися від використання природного газу і перейшли на альтернативні види палива у 2015-2016 роках. Саме на цей час припав пік зростання цін на газ для населення. Того часу Україна скоротила споживання газу домогосподарствами і ПЕК на 15%. Це було максимальне зниження споживання палива українцями за останні кілька років.

Пізніше люди почали звикати до субсидій, забувши про те, що цей механізм має лише пом’якшити удар від підвищення тарифів на блакитне паливо. Субсидії не вічні. Вони дають змогу і час технічно переоснащити чи то домогосподарство, чи то виробництво, чи то школу, садок тощо. І рано чи пізно з теплом залишиться той, хто не чекатиме дешевого газу і не розраховуватиме на субсидії чи інші пільги від держави.

Насамперед потрібно визначитися, чим замінити газову систему теплопостачання. І почати треба з котла. Одним з оптимальних варіантів є встановлення твердопаливного котла. В Україні вже сформувалося більш-менш конкурентне середовище на цьому ринку. Вже є вітчизняні виробники котлів, які здатні задовольнити потреби населення та соціальної сфери та виробництв.
Сучасні моделі котлів дозволяють не тільки заощадити, але й вимагають мінімум втручання власника. Серед опалювальних приладів цього типу є три основних види: котли з варильною поверхнею, яку можна використовувати для приготування їжі, а також з ручним і автоматичним завантаженням палива. Під час вибору моделей слід пам’ятати, що деякі з них вимагають не тільки твердого ґрунту для установки, але і займають чимало вільного простору. Тому перед покупкою слід з’ясувати відповідність між габаритами приладу і місцем, передбаченим для нього.

Картинки по запросу українські піролізні котли

Конструкції котлів, призначених для домашнього використання, поділяють на дві групи і відрізняються технічними характеристиками:

● класичні — являють собою пристрої, що працюють від природного процесу горіння;
● газогенераторні або піролізні — поєднують дві реакції, забезпечуючи повне згоряння палива.
До першої групи входять котли тривалого горіння — пристрої дозволяють не здійснювати постійний контроль. Одноразового завантаження на добу буде достатньо. Також є прилади з одним або двома водяними контурами. Це означає, що котел буде не тільки опалювати приміщення, але і забезпечувати гарячою водою для господарських потреб. Також зручність піролізного опалювального котла у відсутності попелу і високій тепловіддачі. Таку особливість він має завдяки зворотній циркуляції і повному спалюванню не тільки палива, але і газу, який виділився під час горіння.

Нюанси вибору

Знаючи властивості того чи іншого виду, ви швидко підберете моделі. Зрозуміло,  слід подбати про надійність і відповідальність виробника, поцікавитися відгуками користувачів подібних приладів. Основними характеристиками, на які слід звернути увагу на етапі вибору, є :
● потужність приладу;
● вид твердого палива;
● конструкція котла і залежність від електромережі;
● наявність системи безпеки.

Зазвичай виробник вказує, яку площу здатна обігріти обрана модель, тому краще орієнтуватися на розміри приміщень. Різновид застосовуваного палива також важливий — будуть це дрова, вугілля або пелети. Варто знати, що пелетний котел йде в комплекті з ємністю для зберігання запасу палива і автоматичною подачею. Він один з небагатьох, який практично не вимагає втручання власника.

Також важлива наявність різних датчиків і допоміжних пристроїв, залежність котла від електромережі. Вбудовані вентилятори, блоки управління часто пов’язані з наявністю електрики. Цей фактор потрібно враховувати, особливо в тому випадку, коли у вашому районі вимкнення електроенергії є регулярними. Для оптимізації роботи бажано наявність пристрою прискорення циркуляції води в системі. Це поліпшить прогрів і заощадить паливо. Уточнюйте, з якого матеріалу зварений опалювальний агрегат, і яка товщина стінок. Оптимальною є 3-5 мм. Нині часто використовують сталеві листи, але застосування чавуну також можливе. Не забувайте про велику вагу котла, тому подбайте про надійну бетонну основу. Настінний спосіб монтажу неприпустимий. Орієнтуючись в таких нюансах, ви легко підберете найбільш відповідний вашим вимогам опалювальний прилад.

Можна довго розповідати про всі переваги піролізного котла на дровах чи пелетах перед газовим. Втім, один аргумент нівелює усі інші. Це економія. Саме сьогоднішні тарифи спонукають замислитись та заощадити ті гроші, які ми витрачаємо впродовж опалювального сезону. Заміна газу на дрова чи пелети робить витрати вдвічі меншими.

Якщо до підвищення ціни на газ для населення кубометр газу коштував 6 гривень 96 копійок, то з 1 листопада ціна виросла на півтори гривні – до 8 гривень 55 копійок. Так, обігрів приватного будинку на 200 квадратних метрів рік тому коштував 1400-1500 гривень на місяць, то цього року на триста гривень більше. Помноживши цю цифру на 7 місяців опалювального сезону, (жовтень-квітень) матимемо 10,5 тисяч гривень. Щоб обігріти такий будинок дровами чи пелетами з допомогою піролізного котла тривалого горіння, ви витратите 4-5 тисяч гривень. Витрати на електроенергію такі самі, як і під час використання газового обладнання чи котлів на альтернативних видах палива. Тож вони на ціну не впливають.

Дрова є

Українські держлісгоспи здатні забезпечити  потребу у дровах. На підприємствах, які входять до структури Держлісагентства, накопичився щорічний профіцит дров’яної та технологічної сировини у 2,5 мільйона кубів. І ця цифра постійно зростає через короїдне всихання. Тож, замість щорічної закупівлі газу, на які країна щороку витрачає мільярди, обслуговування газових хабів, прогинання під політику північного сусіда, логічно, доцільно і корисно використовувати власний відновлювальний ресурс з найменшою шкодою для екології. І мова не про те, щоб вирубувати усі ліси, про що галасують, за першої нагоди, активісти, які не зацікавлені по-справжньому розбиратися ні в правдивості своїх аргументів, ні в реальних проблемах українських лісів та лісогосподарств, які опікуються деревами. На складах накопичується деревина, бо необхідність зрубати ці дерева виникла через ризик розповсюдження короїдної пошесті далі. Аби уникнути наслідків короїдного всихання і забезпечити нормальне зростання насадженого молодняку.  Втім, вирубування, за умови щорічного насаджування і відновленні лісів, які здійснюють  державні лісові господарства, нормальна  практика лісогосподарських підприємств у світі. Ми маємо свої ресурси, але продовжуємо витрачати останні гроші на газ, які, до слова, йдуть на фінансування воєнної потужності країни-видобувача. Та це вже тема іншого матеріалу.

НОВИНИ ТА РЕКЛАМА ПАРТНЕРІВ

Загрузка…


«загрузка…


ОСТАННІ НОВИНИ

Смертельный полет MH-17. По следам убийц. ВИДЕО

Свежий немецкий репортаж про сбитый над Донбассом MH-17, с окончательно подтвержденной идентфицикацией ГРУшника, командовавшего транспортировкой БУКа. Интересно, этот Олег Иванников, он же Орион, он, вообще,…
Обвиняемый — Ленин

Вождь должен быть осужден за не имеющие срока давности преступления против человечности, измену Родине, экстремизм и терроризм Краеугольным камнем ленинизма (марксизма-ленинизма) является возбуждение социальной розни…


Таяние льдов приведет людей к голоду

Эксперты из Британской антарктической службы сделали сенсационное заявление. Так, в рамках недавнего исследования было установлено, что таяние льдов в Антарктиде и Антарктике приведёт к гибели…


Опасность, и сложность абсолютной зависимости: Продюсер Роднянский открыл неизвестные факты отношений этнических евреев Зеленского и Коломойского

Владимир Зеленский стал одним из самых узнаваемых комиков и артистов Украины в 2002 году, когда продюсер Александр Роднянский показал в эфире своего канала «1+1» новогодний концерт «95-го квартала» (в прошлом…


К МКС приблизился НЛО огромного размера. ВИДЕО

В сети было недавно опубликовано видео, на котором можно рассмотреть, как к Международной космической станции приблизился громадный НЛО. На весьма короткой записи можно отчетливо увидеть,…
СРОЧНО. Нардеп от «Народного фронта» найден мертвым в Киеве. ФОТО

В Киеве 19 июня был найден мертвым координатор группы «Информационное сопротивление», народный депутат («Народный фронт») Дмитрий Тымчук. В распоряжении OBOZREVATEL появились фотографии дома №10а на бульваре Перова, где произошла…


Неутешительный прогноз для Украины: Европа капитулировала перед путинским режимом

Европа намерена капитулировать перед путинским режимом. Для Украины это очень плохой знак. Неутешительный прогноз для Украины озвучил в Facebook известный политолог и блогер Карл Волох. Волох…


Василь Грицак: Якщо допустимо проросійський реванш, то другого шансу побудувати європейську Україну вже не буде

Василь Грицак очолює Службу безпеки України (СБУ) з липня 2015 року. На цей період припали найскладніші випробування для нашої країни. Війна стала щоденною реальністю. Щляхом…