Бананів не буде?

Вирощування та поставка бананів опинилась під загрозою небезпечної хвороби, що атакує плантації в  Австралії, Південно-Східній Азії, Африці та  Близькому Сході, повідомляє УКРОП із посиланням на РЕСУРС.

Британські вчені працюють над тим, щоб  підвищити стійкість бананів до хвороб та змін клімату. Інакше  улюблений екзот може стати недоступним або й зникнути зовсім.

Агнес Дзеньє 75 років, вона розповідає, що бананова інфекція зруйнувала цілі плантації, позбавила фермерів бізнесу та засобів виживання.

фото YouTube

Жінка мешкає в малавійському селі Канхомба, почала займатися банановим господарством у віці 18 років. Каже, бананова ферма свого часу дала можливість її батькам вивчити  та підняти на ноги дітей.

Але в 2010 році вона помітила, що щось не так. Деякі сорти в її саду давали дуже маленьке листя, і фрукти не дозрівали. На нижніх сторонах листя з’явилися  темно-зелені вкраплення, один за іншим різні види піддавалися атаці.

“Ми почали спалювання полів, щоб викорінити хворобу, але проблема збереглася. Дослідники сільського господарства сказали нам, що це небезпечна хвороба бананів, і нам потрібно було викорінити всі рослини і дати їм свіжі рослини”, – сказала вона.

Малаві є однією з 11 африканських країн, які постраждали від бананової  хвороби, яка знищила плантації по всій країні і змусила фермерів вийти з бізнесу.

Експерти кажуть, небезпечний грибок  “фузаріозний увяд”  прийшов з Панами та ризикує розповсюдитись далі.

Tropic Biosciences, де працює 17 співробітників розробляє кавовий біб, без кофеїну, який успішно випробували на банановій клітині, яка може перетвотворитися на самостійну рослину.

фотоTatum Reid / Tropic Biosciences

Еяль Маорі, головний науковий співробітник, каже: “Це лише питання часу, коли фузаріозна хвороба розповсюдиться у центральній і південній Америці, тому є термінова необхідність розробити стійкий банан”.

Вчені кажуть, що є вже обнадійливі результати, а нове фінансування буде направлене на польові дослідження у Центральній Америці, Філіппінах, Турції.

фото RALIMANANA Одне з небагатьох дерев дикіх бананів, які залишися на Мадагаскарі

Вчені  також дуже сподівалися, що дикі сорти зможуть врятувати ситуацію із банановою хворобою, пише ВВС.

Але й дикі сорти самі опинилися на межі виживання.

Ці банани ростуть на краях лісів й через це є вразливими до суворих погодних умов, а також страждають від вирубування і пожеж.

Банани є клонами, тобто вони всі однакові. А це означає, що якщо хвороба вражає одну рослину, вона легко й швидко може перекинутися на всю популяцію.

Доктор Хелена Раліманана з Мадагаскарського центру збереження природи каже, що це – частина багатого рослинного спадку острова.

ЧИТАЙТЕ: Путин без боя сдает Сибирь Китаю

“Дуже важливо зберегти дикі банани, адже вони мають великі зерна, які можуть допомогти знайти ген для посилення культивованих бананів”, – пояснює вона.

Зерна мадагаскарських бананів містяться всередині фруктів, що робить їх неїстівними. Але завдяки схрещуванню можна отримати плоди, які будуть одночасно і смачними, і стійкими до хвороб.

Хвороба, від якої потерпає сорт “Кавендиш”, наразі поширилася в Азії, але якщо вона розповсюдиться і на обидві Америки, то це може знищити весь світовий врожай бананів.

Таке вже траплялося у ХХ ст. із сортом бананів Гро-Мішель (також відомий як Великий Майк).

Через проблеми з цими бананами у США навіть написали відому пісню “Так, у нас немає бананів” (Yes! We Have No Bananas), що, як вважається, була присвячена дефіциту бананів внаслідок поширення грибка панамської хвороби.

Згодом банани Гро-Мішель замінили на Кавендиш і майже перестали вирощувати.

НОВОСТИ И РЕКЛАМА ПАРТНЕРОВ


«агрузка…


ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ


Ботокс для Путина

Ещё одна история для тех, кто всё ещё удивляется феерическим провалам России буквально по всем фронтам — во внешней политике, в экономике, в освоении космоса,…


На Луганщині за матеріалами СБУ судитимуть одного з очільників окупаційної адміністрації

Служба безпеки України під процесуальним керівництвом прокуратури завершила досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо злочинів проти основ національної та громадської безпеки стосовно так званого «голови…
Вот уже неделю RT не смеется

На прошлой неделе, пишет Хьюго Рифкинд в Times, двое российских граждан, подозреваемых в попытке убийства Скрипалей, дали весьма странное и ужасно смешное интервью российскому телеканалу…


В Новой Зеландии на берег выбросило гигантскую пульсирующую медузу

Отдыхающая рядом семья назвала существо «вулканом». Визуально медуза весьма напоминала львиногривую, пишет УКРОП со ссылкой на vistanews. Глубины Мирового океана таят в себе множество еще…


Навіщо країні необхідна ревізія лісів? ВІДЕО

УКРОП із посиланням на Ресурс пише,  українські ліси необхідно “порахувати” з використанням сучасних статистичних методів. Як вже Ресурс повідомляв раніше, це питання обговорили вчора  лісівники, екологи і…


Гривна перешла к укреплению на межбанке

Курс гривны на межбанковском валютном рынке в среду, 19 сентября, укрепился на 7 коп. — с 28,15 грн/$ до 28,08 грн/$. Об этом сообщает УКРОП со ссылкой на  Realist. ЧИТАЙТЕ: Взрыв «миномета Пашинского»: В…Взрыв «миномета Пашинского»: В деле произошел неожиданный поворот

Военная прокуратура Западного региона запретила разглашать результаты экспертизы расследования взрыва миномета «Молот» на полигоне в Ривне. Такой запрет парламентский комитет по национальной безопасности и обороны…